Tajemství klidného lesa
Branišovský les, známý také jako Bor, je smíšený les nacházející se mezi sídlištěm Máj v Českých Budějovicích, čtvrtí Zavadilka a obcemi Branišov, Mokré a Třebín. Les je proslulý hlavně častým výskytem paranormálních jevů, o kterých si povíme v tomto článku.
O tragédii, která se údajně odehrála mezi lety 1969 až 1983, píše scenárista a novinář Otomar Dvořák ve své knize Největší české záhady. Severní část jihočeského lesa sloužila za komunistického režimu jako vojenská strážnice. Jedné noci prý čtyři vojáky vyděsila podivná bytost vystupující z lesa, nebo se dokonce jeden z vojáků měl proměnit v cosi děsivého a neznámého. Výsledkem byla chaotická střelba, která skončila tím, že se všichni vojáci navzájem postříleli.
Jeden z obyvatel nedaleké samoty ale tvrdí, že k incidentu došlo na jiném místě a jeho příčinou byla žárlivost. Další verze pochází od muže, který sloužil v roce 1983 v Českých Budějovicích jako velitel tanku. Podle něj se zastřelili jen dva vojáci, a to kvůli stresu způsobenému nesmyslnými rozkazy a tlakem na plnění norem ze strany režimu. Otomar Dvořák se pokusil zjistit pravdu v pražském vojenském archivu, ale žádný záznam o tomto ani podobném incidentu nenašel. Připustil však, že tyto dokumenty mohou být stále utajené.
V roce 1927 byl v Branišově otevřen luxusní hotel Praha, kam zavítala i mladá zamilovaná dvojice. Jednoho dne se rozhodli vyrazit na výlet do lesa, odkud se však už nikdy nevrátili. Našli je oběšené na stromě. A nebyli jediní. Tento strom údajně přitahoval i další sebevrahy. Pan Kříž, který chodil do lesa sbírat dříví na topení, se rozhodl s tímto místem skoncovat a větev, na které se zamilovaní lidé věšeli, vlastnoručně uřízl.
Krátce nato si však doma způsobil zranění a ruka, kterou větev odřezával, mu zůstala ochrnutá. Místní obyvatelé se ale nenechali odradit. Strom proto raději porazili a zapálili. Přesto někteří lidé tvrdili, že je toto místo stále nutí k myšlenkám na sebevraždu. Aby se podobným událostem zabránilo, byla na místě stromu vztyčena dřevěná boží muka, nazývaná Černý sloup.
V Branišovském lese se podle svědectví objevují postavy, které jako by pocházely z dávné minulosti. V knize Tajemný les autorky Zdeňky Vrzálové se píše o několika záhadných setkáních z let 1993 a 1994, kdy svědci údajně spatřili zjevení v širokém klobouku a dlouhém černém plášti, které později začali nazývat Černým rytířem. Zvláštní na této bytosti bylo, že její nohy se vůbec nedotýkaly země. Připadala svědkům, jako by se snad vznášela. Bledá tvář této entity byla takřka bez rysů, jen s jemnými náznaky očí a úst, což umocňovalo její děsivý vzhled.
Zjevení Černého rytíře provázely také zvláštní jevy. Někteří svědci popsali, že ještě před jeho objevením zaslechli podivnou hudbu podobnou tónům Panovy flétny, zatímco jiní mluvili o náhlém a silném poklesu teploty, která zanechala okolní vzduch až ledově chladným. Tato setkání vyvolávají mnohé otázky. Co způsobuje tyto nadpřirozené jevy? Je možné, že Branišovský les přitahuje paranormální aktivity? Nebo jsou všechno jenom pouhé fámy?
Zda se jedná o skutečné projevy nadpřirozených sil, nebo zda jde jen o přeludy a příliš živou fantazii, zůstává všem nejasné. Mnoho lidí však věří, že atmosféra tohoto lesa, spolu s četnými tajemnými příběhy a pověstmi, podněcuje lidskou představivost natolik, že vnímají věci, které jsou pro ostatní neviditelné. Tento fenomén můžeme chápat jako otázku víry i mysli, kdy hrůzu vyvolávají jak pověsti, tak i samotné prostředí Branišovského lesa.
Zdroje informací:
https://www.lesbor.cz/o-lese/legendy
https://cesky.radio.cz/nejstrasidelnejsim-lesem-je-branisovsky-zlo-tam-pry-strezi-strazce-v-plasti-a-8751554
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/tajemny-les-bor-u-ceskych-budejovic-misto-parano