HMS Totem
Ponorka Dakar byla postavena v době vrcholící druhé světové války v loděnici H.M. Dockyard ve Velké Británii. V roce 1943 ji britské námořnictvo uvedlo do provozu jako HMS Totem. Po válce byla ponorka upravena – na délku jí přibyly necelé čtyři metry a byly odstraněny některé dělové paluby.
Izrael ponorku spolu s dalšími dvěma podobnými koupil od Velké Británie v roce 1965. Dne 10. listopadu roku 1967 ji izraelské námořnictvo oficiálně spustilo na vodu s názvem Dakar. Po testech poblíž Skotska měl Dakar začátkem února odcestovat do izraelské Haify na oficiální ceremoniál.
Zmizení
Jak se Dakar pohyboval směrem k Haifě, měl každý den vysílat rádiem svou polohu do velitelského centra v Izraeli. Když ponorka proplula Gibraltarem a přesunula se do Středozemního moře, velitel nadporučík Ya'acov Ra'anan, který Dakaru velel, požádal o povolení dorazit do Haify již v brzkých hodinách 28. ledna.
Dne 24. ledna však Dakar minul ostrov Kréta a naposledy ohlásil rádiem svou polohu. Krátce po půlnoci 25. ledna se z Dakaru ozval další signál a pak… nic. Poté, co ponorka zmeškala plánovanou signalizaci, byly v průběhu dne podniknuty neúspěšné pokusy o její kontaktování.
Tři kilometry pod mořem
Následujícího dne byla zahájena mezinárodní pátrací a záchranná operace. Síly ze Spojených států, Řecka, Turecka a Libanonu se snažily Dakar intenzivně hledat pět dní. Izrael pokračoval v pátrání na vlastní pěst až do 4. února. Navzdory některým spekulacím, že ponorka byla potopena úmyslně, zůstává přesná příčina potopení Dakaru záhadou.
Izrael vyhlásil 4. březen dnem národního smutku a bylo prohlášeno, že všech 69 námořníků na palubě Dakaru je podle židovského náboženského práva považováno za mrtvé. Na hoře Herzel v Jeruzalémě byl později posádce postaven pomník. Vrak Dakaru byl nakonec nalezen v roce 1999 mezi ostrovy Kypr a Kréta v hloubce tří kilometrů.
Zdroj: History, Wikipedia