fb pixel Ponorka Turtle a její úděl: Historicky první ponorkový útok skončil nezdarem, koncept podvodních plavidel se však ujal – G.cz
Vyhledávání

Ponorka Turtle a její úděl: Historicky první ponorkový útok skončil nezdarem, koncept podvodních plavidel se však ujal

Zdroj: The story of the submarine By Farnham Bishop, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11309266

Dne 7. září roku 1776, během takzvané revoluční války, se americké podmořské plavidlo Turtle pokusilo připevnit časovanou bombu na trup vlajkové lodi Eagle britského admirála Richarda Howea v newyorském přístavu. Jednalo se o první bojové použití ponorky ve válce.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 9.9.2023, 11:38

Ponorka

Prototypy ponorek poprvé sestrojil nizozemský vynálezce Cornelius van Drebel na počátku 17. století, ale k jejich prvnímu použití v námořním boji došlo až o 150 let později. Americký vynálezce David Bushnell začal pracovat na konceptu podvodních min ještě jako student Yaleovy univerzity.

Rozhodl se, že nejlepším prostředkem pro válečné použití jeho min bude ponorka, načež postavil osm stop dlouhou dřevěnou ponorku, která byla pro svůj tvar pokřtěna jménem Turtle (želva). Ponorka byla dostatečně velká, aby se do ní vešel jeden operátor, a byla poháněna výhradně ručně. Olověný balast udržoval plavidlo v rovnováze.

Americká válka za nezávislost

Po vypuknutí války s Británií v roce 1775 byla ponorka darována vlastencům a 7. září roku 1776 s ní seržant Ezra Lee nepozorovaně odplul do newyorského přístavu k lodi HMS Eagle s 64 děly. Když Lee pracoval na ukotvení časované bomby k trupu lodi, viděl nahoře na palubě britské námořníky, kteří si však podivného plavidla pod hladinou nevšimli. V tom byla později spatřena největší výhoda ponorek.

Lee už téměř zajistil bombu, ovšem jeho vrtací nástroje neprorazily vrstvu železného pláště lodi. S ponorkou tak byl nucen ustoupit a bomba vybuchla nedaleko, aniž by způsobila škodu nepřátelské lodi nebo ponorce Turtle.

Turtle

Během následujícího týdne se Turtle ještě několikrát pokusila potopit britské lodě na řece Hudson, ale pokaždé selhala kvůli nedostatečné zručnosti obsluhy. Pouze Bushnell byl totiž skutečně schopen kvalifikovaně vykonávat složité funkce ponorky, ale kvůli své fyzické slabosti nebyl schopen pilotovat Turtle v žádné z jejích bojových misí. Během bitvy u Fort Lee byla Turtle ztracena, když byla Brity potopena americká šalupa, která ponorku převážela.

Navzdory neúspěchům Turtle generál George Washington pověřil Bushnella funkcí armádního inženýra a jím zkonstruované miny později zničily britskou fregatu Cereberus a způsobily spoušť na dalších britských lodích. Po válce se stal velitelem ženijního sboru americké armády se sídlem ve West Pointu.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články