fb pixel
Vyhledávání

Záhadné zmizení Agathy Christie: Po spisovatelce pátral autor Sherlocka Holmese i jasnovidec

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Agatha Christie patří k nejslavnějším spisovatelkám 20. století. Právě ona dala světu brilantního Hercula Poirota, rovněž ale slečnu Marple. Získala Řád britského impéria a co do počtu prodaných knih je před ní jen Shakespeare. Její osobní život ale tak šťastný nebyl. Manželská krize s prvním mužem Archibaldem spisovatelku přivedla k nervovému zhroucení, v jehož rámci na deset dní zmizela. Pátrala po ní doslova celá Anglie, a i když se nakonec našla, dodnes se přesně neví, co a jak se tehdy stalo.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 15.9.2020, 11:57

Kde je Agatha?

Agatha Christie je nejpopulárnější a nejprodávanější autorkou historie – před ní je už jen William Shakespeare. Její vynikající detektivky, kterým nechybí napětí ani humor, daly světu slečnu Marple a především Hercula Poirota, belgické soukromé očko, jež svérázně řeší i ty nejzapeklitější zločiny. Řádem britského impéria vyznamenaná autorka se ale nenarodila pod jménem, pod nímž ji všichni známe. Na svět přišla jako Agatha Miller a svoje slavné příjmení vyvdala. Kvůli popularitě si ho nechala i poté, co se se svým první mužem, Archibaldem Christiem, rozvedla. Celé to manželství ji přivedlo do neštěstí.

S důstojníkem britské armády Archibaldem se Agatha seznámila roku 1912, načež ji on požádal o ruku už tři měsíce po prvním setkání. Vzali se na Štědrý den roku 1914. Pak přišla první světová válka, během níž spisovatelka pracovala jako dobrovolná sestra a lékárnice v Ashfieldu. Tady se mimochodem dozvěděla ledacos o jedech, což pak využila při psaní detektivek. Krátce po válce se manželům Christieovým narodila dcera Rosalind a rok nato Christie vydala první knihu s Poirotem. Záhada na zámku Styles pro ni znamenala první velký úspěch a průlom v kariéře. Zdálo se, že rodinnému štěstí již nic nestojí v cestě. No, chyba lávky.

Agatha Christie psala a starala se o dceru, Archibald pracoval. Koupili si dům, mohli si držet hospodyni. Všechno bylo ideální, nicméně v dubnu 1926 zemřela Agathina matka, se kterou si byla autorka velmi blízká. Uvrhlo ji to do hluboké deprese a dokonce musela na čas odjet na venkov, aby se dala trochu do kupy. Její stav se podepsal i na manželství a s Archibaldem se začali odcizovat. Dílo zkázy bylo dokonáno, když Archibald Christie v srpnu toho roku na večírku narazil na mladičkou Nancy Neele, jejímuž kouzlu propadl a své ženě oznámil, že se chce rozvést. O tři měsíce později pak byli Christieovi pozváni k přátelům na víkend, načež Archibald prohlásil, že by rád vyrazil bez ženy.

Ještě ten večer se Agatha sebrala a beze slova zmizela. Následující ráno našli její auto zaparkované u přírodní rezervace Newlands Corner. Uvnitř byl její prošlý řidičský průkaz a nějaké oblečení. Po Christie ale nikde ani stopy. Tak začalo dnes slavné desetidenní pátrání po populární spisovatelce. Vzhledem k tomu, že Christie byla tou dobou už uznávanou autorkou, zpráva o jejím zmizení se téměř okamžitě dostala do novin. Tehdejší ministr vnitra William Joynson-Hicks donutil policii, aby nechala ve všech novinách otisknout, že za informace vedoucí k nalezení Agathy Christie bude odměna 100 liber (to se dnes rovná několika tisícům liber). Sir Arthur Conan Doyle, autor Sherlocka Holmese, oslovil médium, kterému předal rukavici své kolegyně, aby podle ní našlo nějakou stopu. Do hledání se zapojilo na 15 tisíc dobrovolníků, někteří pomáhali i ze vzduchu. Všechna snaha ale byla marná a každý další den přinášel jen víc a víc zklamání.

14. prosince, deset dní od Agathina zmizení, byla ale autorka konečně nalezena, a to v hotelu Swan Hydropathic ve městě Harrogate. Z nějakého důvodu se do knihy hostů nechala zapsat jako „paní Tressa Neele z Kapského města“, což bylo příjmení milenky jejího manžela. Než se tam dostala policie, Christie se přesunula do domu své sestry, která ji ale zamkla a udržela ji tam do příjezdu vyšetřovatelů.

Záhadou je, že dodnes nikdo neví, co těch deset dní Agatha Christie dělala nebo proč zmizela – ona sama totiž tvrdila, že si vůbec nic nepamatuje a ani neví, proč není u sebe doma. Moderní odborníci později přišli s tím, že Christie prodělala tzv. disociativní fugu, což je neurotická porucha vyvolaná stresem, která má všechny rysy disociativní amnézie a navíc se přidává zdánlivě účelné odcestování z domova nebo místa pracoviště. Matoucí na ní je, že postižený se dál stará o své základní potřeby – o jídlo a hygienu – a nezávislému pozorovateli se tak jeví zcela normálně. Jiní si myslí, že Christie chtěla uškodit nevěrnému manželovi a způsobit mu skandál (to se ostatně povedlo, během pátrání vznikla fáma, že Archibald nechal svou manželku zabít), ale nepočítala s tím, že se rozjede takové drama.

Nejpravděpodobnější je vysvětlení, že se Christie prostě a jednoduše zrhoutila ze všeho, čím procházela. Naštěstí se z toho ale vzpamatovala. S Archibaldem se rozvedla, protože ale byla slavnou a uznávanou autorkou, finanční nouzí netrpěla. Navíc dostala dceru do výhradní péče. Archibald si vzal svou milenku týden po definitivním zpečetění rozvodu a všichni byli spokojení. O několik let později navíc Agatha Christie potkala o třináct let mladšího a velmi atraktivního archeologa, sira Maxe Mallowana, a vdala se podruhé. S Maxem pak žila šťastně až do své smrti roku 1976.

Podobné články

Doporučujeme

Další články