fb pixel Zabil přes dvěstě lidí: Lékař Harold Shipman vraždil důchodce morfiem – G.cz
Vyhledávání

Zabil přes dvěstě lidí: Lékař Harold Shipman vraždil důchodce morfiem

Zdroj: Profimedia

Praktický lékař, který naprosto profesionálně a důvěryhodně, ale přesto je spojován s až 236 vraždami? Zdá se to neuvěřitelné? Harold Shipman však zabíjel jen proto, že mohl. Měl pocit opojné moci nad životem a smrtí. Slušná výplata byla pak už jen třešničkou na dortu.

Martin Miko
Martin Miko 7.6.2024, 13:30

Jedno morfium vládne všem

Harold Frederick Shipman se narodil 14. ledna 1946. Byl anglickým lékařem a sériovým vrahem, který byl v roce 2000 odsouzen na doživotí, ačkoli „pouze“ za patnáct vražd. Soudce doporučil, aby jeho trest nebyl nikdy zmírněn. Podle něj by takový člověk neměl nikdy opustit vězení, protože je nebezpečný svému okolí.

Harold Shipman, syn řidiče nákladního auta a ženy v domácnosti, kteří byli oddanými členy metodistické církve, se rozhodl stát lékařem poté, co viděl svou matku umírat na rakovinu plic. Utrpení, které jeho matka zažívala v terminálním stádiu nemoci a které bylo zmírňováno morfiem, formovalo jeho budoucí životní cestu. Později zjistil, že stačí jen o něco větší dávka morfia a člověk se stane pánem nad životem a smrtí. Po absolvování studií začal pracovat jako praktický lékař v Todmordenu, kde se seznámil se svou budoucí manželkou Primrose. Až na pokutu a nařízenou protidrogovou léčbu, když vyšlo najevo, že si sám předepisoval narkotika, vedl se svou ženou a čtyřmi dětmi zdánlivě normální středostavovský život.

Když se rodina přestěhovala do Manchesteru, Shipman se vydal na cestu vražd. První vraždu spáchal v roce 1984. Obětí byla postarší dáma, která si neustále stěžovala na bolest kloubů. Shipman ji zbavil problémů nadobro tím, že jí aplikoval až třicet miligramů morfia. Senioři se stali jeho cílovou skupinou a morfium jeho vražednou zbraní. Vždy však pozůstalým napsal ukázkový kondolenční dopis. Po pohřbu ale rodiny čekalo překvapení. Když otevřely závěť, našly v ní: „Vše odkazuji milému panu doktoru Shipmanovi.”

Shipmanovo řádění skončilo díky řetězci pro něj nečekaných událostí. Jeden zaměstnanec pohřebního ústavu si všiml, že u doktora Shipmana dochází k neobvykle vysokému počtu úmrtí. Když se na to zeptal přímo Shipmana, ten ho odbyl s tím, že není třeba se obávat. Podezření však pojala i doktorka Susan Booth, která pracovala ve stejném zdravotnickém středisku. Informovala policii, a vyšetřování odhalilo, že Shipman záměrně měnil záznamy svých pacientů, aby jejich smrt vypadala přirozeně.

Shipman všechna obvinění popíral, ale poté se objevila Angela Woodruff, dcera bohaté vdovy Kathleen Grundy. Angela si všimla, že matčina závěť je plná gramatických chyb. Policie později našla v Shipmanově domě psací stroj, na kterém byly dokumenty napsány. Exhumace těla a následná pitva ukázaly, že Kathleen Grundy nezemřela přirozeně, ale po podání velké dávky morfia během návštěvy doktora Shipmana. Ačkoli vyšetřovatelé prokázali 15 vražd, lékařský audit odhalil ohromující počet 236 obětí. Ve skutečnosti jich však mohlo být ještě více.

Harold Shipman strávil ve vězení necelé čtyři roky, než ho 13. ledna 2004 dozorci našli oběšeného v jeho cele. Stalo se to den před jeho 58. narozeninami. Co to znamenalo pro jeho ženu Primrose? Vyplacení tučné pojistky ve výši 100 000 liber. Sebevražda se tedy ukázala jako finančně výhodná, tedy alespoň pro jeho rodinu.

Zdroje informací:

https://www.bbc.com/news/uk-england-manchester-66593594

https://www.britannica.com/biography/Harold-Shipman

https://www.biography.com/crime/harold-shipman

Podobné články

Doporučujeme

Další články