fb pixel Za poslední dekádu zastřelili lovci kvůli trofejím přes milion a půl zvířat – G.cz
Vyhledávání

Za poslední dekádu zastřelili lovci kvůli trofejím přes milion a půl zvířat

Zdroj: By Mia & Steve mestdagh - Flickr, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31387818

Milion a půl zvířat za posledních deset let, vychází to zhruba na jednoho mrtvého tvora za tři minuty. Ale lovci a zvláště lidé, kteří na téhle podivné zábavě vydělávají peníze, se střílení rozhodně vzdávat nechtějí.

Jan Studnička
Jan Studnička 29.12.2020, 13:14

Trophy Leaks

4. prosince vyšla kniha Trophy Leaks: Trophy Hunters and Industry Leaks Revealed. Pokud se trochu zajímáte o sportovní nebo jakýkoli jiný lov, její autor by vám měl být známý. Jmenuje se Eduardo Gonçalves a rád o sobě tvrdí, že “lovecký průmysl ho nenávidí”. A nejspíš nebude daleko od pravdy.

Gonçalves vydal už dvě podobné knihy, obě zaměřené na odhalování loveckých praktik, případně na praktiky tohohle z nějakého důvodu stále velice bohatého odvětví. Je to vlastně mnohem temnější čtení, než by se vám mohlo zdát. Jasně, co může být horšího, než střílení nevinných zvířat? No, co třeba střílení zvířat z helikoptéry? Manipulace veřejnosti a legislativy?

Lovecká kampaň

Abyste věděli v jakých číslech se pohybujeme… pamatujete si, když bohatý americký zubař v roce 2015 zastřelil lva Cecila? Tak od té doby jenom britští lovci oddělali lvů šedesát. A takoví lvi jsou jenom špička ledovce. Letos se například rozjela nová lovecká zábava, říká se jí Hogpocalypse Now podle Copolova filmu Apocalypse Now. V tom totiž američtí vojáci střílejí Vietnamce z helikoptér… a přesně to je Hogpocalypse. Akorát se střílejí prasata.

Ve zkratce, za dekádu, se kterou se za pár dní rozloučíme, bylo v rámci lovu trofejí zabito 1,7 milionů zvířat. To znamená jedno mrtvé zvíře za tři minuty. Po celých dlouhých deset let.

Samozřejmě se s tím různé organizace a vlády pokoušejí něco dělat, ale zvlášť ve vysokých kruzích je lov stále populární zábava, takže lovecký průmysl bojuje nazpátek. A má na své straně řadu výhod. Například ohromné sumy peněz nebo vlivné lidi. Eduardo Gonçalves v knize předkládá důkazy, že na lov jako průmysl je napojen například jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa… nebo že lidé od branže věnovali Donaldu Trumpovi na volební kampaň přes milion liber.

Asi nejstrašidelnější je ale část o tom, jak lidé od lovu investovali nějakých šest set tisíc liber na masivní twitterovou kampaň, která za použití ohromného počtu fejkových účtů bojuje s chystaným zákazem britské vlády na dovoz loveckých trofejí. Falešní Afričané apelující na vládu tak mají budit dojem, že si místní nepřejí nic jiného, než aby jim tam bílí frajeři jezdili střílet divokou faunu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články