Za 10 let učení rok tvůrčího volna: Kontroverzní návrh STAN by mohl do budoucna zajistit kvalitnější pedagogy – G.cz
Vyhledávání

Za 10 let učení rok tvůrčího volna: Kontroverzní návrh STAN by mohl do budoucna zajistit kvalitnější pedagogy

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Poslanci ze STANu se rozhodli, že z povolání učitele udělají lákavější job, a to skrze poměrně neobvyklý, ale za to velmi zajímavý bonus. Navrhují totiž, že by každý kvalifikovaný pedagog po deseti odpracovaných letech získal rok placeného tvůrčího volny, které by mohl využít ke studiu, práci nebo získávání nových zkušeností. Učitelé jsou tímto nápadem nadšeni, kritikům se to samozřejmě nelíbí.

Martin Miko
Martin Miko 30.5.2019, 10:59

Rok tvůrčího volna pro učitele

Zdá se vám, že mají učitelé až příliš volného času? Mnohým kritikům tohoto povolání se nelíbí nelíbí, že běžný člověk odpracuje v práci na plný úvazek zhruba 40 hodin týdně, zatímco u učitele je to zhruba o polovinu méně. Oni totiž nevidí takové věci, jako třeba přípravy na hodinu. Některým se rovněž nezdá to, že mají učitelé téměř identické volno jako žáci a studenti. Nyní poslanci z hnutí STAN navrhli, že by bylo dobré, kdyby každý kantor, který si ve školství odpracuje 10 let, měl nárok na roční placené volno, které by využil ke studiu nebo získávání nových zkušeností.

Tento poměrně neobvyklý nápad by měl náš rozpočet stát odhadem Starostů zhruba 1,5 miliardy korun ročně a týkat by se měl učitelů na základních, mateřských i středních školách. Tomuto kreativnímu volnu se říká sabatikl a na vysokých školách už existuje. Kdyby byl tento nápad schválen i pro ostatní, probíhalo by to tak, že by učitel po deseti odpracovaných letech požádal ředitele o proplacený tvůrčí rok prázdnin, který by následně musel prokázat.

Možná by to i kvalitě učitelů prospělo, kdyby například učitel technického oboru strávil rok na praxi ve výrobním podniku, nebo kdyby tělocvikář rok pracoval ve sportovním klubu. Pokud má někdo předávat znalosti a vědomosti další generaci, kterou budou formovat na zbytek života, i on by se totiž měl v průběhu let posouvat a sám dozvdělávat.

Poslanci z hnutí STAN se zároveň domnívají, že toto kreativní volno by pomohlo zamezit příznakům vyhoření, kterým trpí více než 20 % učitelů. Otázkou je, jestli by si v případě „přičichnutí“ k jinému oboru naopak pedagogickou činnost nerozmysleli a ze školství neodešli. Při takové variantě by byl tento návrh naopak kontraproduktivní. Roční tvůrčí volno už funguje i v zemích jako je Německo, Maďarsko nebo Polsko.

Návrh zaujal poslance napříč všemi stranami. Podporu získal od některých členů z ČSSD, SPD, TOP 09 a v rámci druhého čtení ho podpoří i ODS a Piráti. V internetových diskuzích se samozřejmě objevily názory, že učitelé mají volna až až. Pro tyto lidi máme jednu radu; tak si to za tu katedru běžte zkusit sami. Máte možnost.

A zde se dozvíte, že bitkařům, kteří zmlátili Dominika Feriho, hrozí až 3 roky vězení.

Podobné články

Doporučujeme

Další články