Z invalidního vozíku píše proti Putinově režimu: Autora Twitteru StalinGulag chtějí dostat do vězení skrze vymyšlenou kauzu, nepřežil by tam ani 2 dny – G.cz
Vyhledávání

Z invalidního vozíku píše proti Putinově režimu: Autora Twitteru StalinGulag chtějí dostat do vězení skrze vymyšlenou kauzu, nepřežil by tam ani 2 dny

Zdroj: profimedia.cz

Kritizovat prezidenta Putina, obzvláště když žijete v Rusku, rozhodně není jednoduché. Může se stát, že prostě zmizíte nebo vás zavřou do vězení, aniž byste provedli něco nezákonného. To ovšem neděsí Alexandra Gorbunova, který již deset let úspěšně na sociálních sítích kritizuje společenské dění, nespravedlnost a bizáry, se kterými se běžní Rusové setkávají každý den. To vše s nadsázkou a humorem. A navíc z invalidního vozíku.

Martin Miko
Martin Miko 12.6.2019, 12:41

Putinovo Rusko versus invalidní kritik

Sedmadvacetiletý Rus jménem Alexandr Gorbunov je obyčejný mladý muž, který se zajímá o politické i společenské dění ve své zemi, a dokonce o něm rád píše s humorem, ironií a nadsázkou na internetu. Vše sdílí na účtu s názvem StalinGulag a nebojí se ani kritizovat samotného Putina. Je tu však jedna věc, kterou byste měli vědět; Gorbunov je zdravotně postižený, je upoután na invalidním vozíku, což ho samozřejmě před ruskými úřady neochrání. Ty ho začaly z důvodu kritiky vyšetřovat a sám Gorbunov neví, co s ním v budoucnu bude. Ví ale, že by bez asistence nepřežil ve vězení ani dva dny.

Alex Gorbunov si kdysi založil účet na Twitteru, na kterém začal publikovat své politické názory, pod svým jménem. Tehdy byl ještě mladý student s chutí a odhodláním, ale v roce 2013 byl nucen přejít do anonymity, takže si vytvořil profil s názvem StalinGulag, který v současnosti sleduje před milion lidí. Dalších 300 tisíc lidí sleduje Gorbunův profil na sociální síti Telegram, takže i z pohledu obyvatel Ruska poměrně velký vliv a virální dosah. Dokonce i opoziční politik Alexej Navalnyj mu vyjádřil podporu a řekl, že patří mezi nejdůležitější politické investigativce v zemi.

Ruské úřady si Gorbunovova nesporného vlivu samozřejmě všimly, on si z toho ale očividně nic nedělá, i když nemůže chodit a dokáže hýbat jen jedním prstem na ruce. To mu k tvorbě satirických a kritických příspěvků na Twitteru evidentně stačí.

Ještě v roce 2018, kdy ho ruská média označila za majitele účtu StalinGulag, to on sám popřel. Přišlo se na to až letos v dubnu, když k němu domů, kde bydlí i jeho rodiče, vtrhla policejní razie. Oficiálním důvodem této akce bylo prý to, že použil svůj telefon a vyhrožoval bombou, což je samozřejmě nesmysl. Gorbunov se tehdy musel oficiálně přiznat, že stojí za účtem StalinGulag.

Nyní tak Gorbunov čelí smyšlenému obvinění z terorismu, ale ani to ho nezastavilo a pokračuje v tvorbě protirežimního obsahu. I přes nátlak ruských úřadů píše dál o politických vězních, zmizelých novinářích a zkorumpovaných soudech. Navíc je smířený s tím, že v případě, že by se dostal do vězení, na 100 % ví, že by do dvou dnů zemřel, jelikož si nedokáže sám ani dojít na záchod, vysprchovat se nebo se najíst.

A zde je 7 politických osobností, které měly zkušenost s drogami.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu