Z Baker Street zní oslavné sólo na housle: před 126 lety poprvé vyšla Dobrodružství Sherlocka Holmese – G.cz
Vyhledávání

Z Baker Street zní oslavné sólo na housle: před 126 lety poprvé vyšla Dobrodružství Sherlocka Holmese

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Dnes by měli zbystřit všichni holmesologové, připomínáme si totiž výročí prvního vydání nejznámějšího díla Sira Arthura Conana Doyla. Před 126 lety vyšla kniha Dobrodružství Sherlocka Holmese, která byla kolekcí 12 povídek s případy slavného detektiva z londýnské Baker Street. Na jeho počest prozradíme několik zajímavostí o hrdinovi, kterému neublíží ani pád z Reichenbašských vodopádů, a který vyniká skvělými dedukčními schopnostmi.

Václav Roman
Václav Roman 31.10.2018, 10:58

1. Příběhy vypráví doktor Watson

První kniha o slavném detektivovi vyšla v říjnu roku 1892 pod originálním názvem The Adventures of Sherlock Holmes. Jednalo se o knihu dvanácti povídek, které spojovaly dvě hlavní postavy, Holmes a doktor Watson. Příběhy na sebe nenavazovaly a byly vyprávěny v první osobě doktorem Watsonem. Povídky vycházely už předtím, od června 1891 do června 1892 na stránkách měsíčníku The Strand Magazine.

2. Kdy Sherlock poprvé zabafal z dýmky?

Úplně poprvé se čtenáři setkali s fiktivní postavou detektiva, který žil na Baker Street 221b v Londýně v podnájmu u paní Hudsonové, kde je dnes jeho muzeum, na stránkách novely Studie v šarlatové (A study in Scarlet), která vyšla v roce 1887. V této knize se vrací John Watson coby veterán z Afghánistánu do Londýna, kde se setkává se soukromým detektivem Holmesem.

3. Kolik Sherlock vyřešil případů?

Mnoho a mnoho. Detektiv z povídek a románů toho vyřešil vskutku nepočítaně a nutno podotknout, že k tomu vždy využíval originální metody. Doylův fiktivní hrdina měl hlavně skvěle rozvinuté pozorovací a dedukční schopnosti. Své smysly navíc zdokonaloval, trénoval, dováděl k dokonalosti. Dílo Arthura Conana Doyla sestává celkem ze 4 románů a 56 povídek, které vycházely od roku 1887 do roku 1927. Nicméně postavu Sherlocka si propůjčovali a nadále propůjčují i další autoři, a tak se s ním, doktorem Watsonem a některými dalšími postavy můžeme setkat na filmovém plátně, televizní obrazovce nebo v rozhlase či v povídkách a románech jiných spisovatelů.

4. Sherlock Holmes a Reichenbašské vodopády

Pozor, tento bod obsahuje spoiler. V povídce Poslední případ, která byla vydána v roce 1893 se střetává Sherlock se zločinným profesorem Moriartym, svým největším rivalem a jak už název napovídá, slavný detektiv z tohoto setkání neodejde živ, nýbrž zahyne v Reichenbašských vodopádech ve švýcarských Alpách. Ale nic není, jak se na první pohled zdá. Čtenáři chtěli pokračování a Doylovi nezbylo, než hrdinu oživit. V roce 1903 se hrdina sprovozený ze světa objevuje znovu, konkrétně v povídce Prázdný dům, ve kterém se dozvídáme, že detektiv pád do propasti přežil a je v plné formě vyřešit další případy. Vyšetřování případu však v této povídce ustupuje z pochopitelných důvodů do pozadí.

5. Sherlock Holmes a ženy

Holmes je podivín a k ženám zastává dosti rezervovaný postoj. Doyle z něj učinil racionálně uvažující postavu a nezbylo moc prostoru pro emoce a city, ty jsou potlačeny logickými schopnostmi. Sňatek či vážný vztah by mohl jeho analytické myšlení narušit, a tak se do podobných dobrodružství nepouštěl. Výjimkou je setkání s operní pěvkyní Irenou Adler v povídce Skandál v Čechách (A Scandal in Bohemia), která byla poprvé publikována 25. června 1891. Jednalo se o první povídku publikovanou v ilustrovaném měsíčníku The Strand Magazine.

A zde se můžete podívat na 10 slavných tváří Sherlocka Holmese.

Podobné články

Doporučujeme

Další články