Někteří školáci se navíc dnes učí psát písmem Comenia Script (nespojovaným psacím písmem, které připomíná spíše tiskací). Grafologové kritizují jeho proporční nevyváženost, sklon a tvarové charakteristiky a poukazují i na psychologické souvislosti. Při rozboru písma budou muset vycházet ze zcela nových indicií. Někteří – jako např. uznávaný grafolog Jan Jeřábek – upozorňují, že nové ‚oploštěné‘ písmo může potlačovat dětskou osobnost a emoční vývoj. Autorka písma – Radana Lencová – a školy, které ho už jeho výuku zavedly, si ho naopak chválí.
Podle Jeřábka má nespojité písmo, ve kterém chybí plynulé přechody mezi písmeny, nejen negativní dopad na dětskou psychiku, ale může také vést k zániku rukopisu, což je základ gramotnosti. Například ve Finsku už k tomu udělali první krok, plánují zavést ve školách předmět ovládání klávesnice a z učebních plánů vyškrtnout výuku psaní.
Buď jak buď, psaní rukou očividně postupně vytlačuje psaní prsty – na klávesnici počítače, případně telefonu. V běžném životě už propisky nemají zdaleka tak neochvějné postavení. V extrémním případě hrozí, že naše děti ztratí schopnost poznamenat si nákupní seznam na kousek papíru a nepřečtou vzkaz na ledničce. Jak jste na tom vy? Hlasujte v naší anketě dole.
A tady jsou úžasně různorodé rukopisy (chvalně i nechvalně) známých osobností:
1. Adolf Hitler
2. Antonín Dvořák
3. Karel Čapek
4. Franz Kafka
5. Jack Rozparovač
6. Božena Němcová
7. Leonardo da Vinci a jeho zrcadlový rukopis
Další rukou psané texty si můžete prohlédnout v galerii:
Anketa
Používáte psací písmo v běžném životě? Píšete každý den?
A TADY máte 6 nejzajímavějších poštovních stanic.