fb pixel
Vyhledávání

38 mikroskopických obrázků, o jejichž kráse jsme neměli ani páru

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Prohlédli jste si někdy motýlí křídla opravdu zblízka? A co sněhové vločky? Linden Gledhill je pro vás nafotil.

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 15.4.2016, 15:09

Fotograf a biochemik Linden Gledhill zachycuje úžasné abstraktní obrázky pouhým okem neviditelného světa. Hi-tech mikroskopickými fotoaparáty fotí různé substance, chemické reakce, krystaly nebo třeba i motýlí křídla. V extrémně vysokém rozlišení tak vznikají působivé fotografie toho, co lidskému oku doposud zůstávalo skryté, ačkoli vlastně viditelné.

Kromě toho používá i vlastní soupravy pro specifické fotografické projekty. Jeho experimenty vedly k sestavení řady originálních vysokorychlostních systémů, využívajících metodu focus stacking. Neobyčejná zručnost a talent – tyhle vlastnosti mu zařídily i spolupráci s různými firmami a umělci, pro které dělal reklamní kampaně a hudební videa, natočená jeho inovativními technikami.

Jak se vám líbí?

1. Krystalky potravinářského barviva

Kdo by tušil, jakou krásnou rozmanitost barvivo skýtá?

2. Ferrofluid

Tekutá suspenze z magnetických nanočástic, povrchově aktivních látek a rozpouštědla obsahuje magnetickou složku (zejména hematit nebo magnetit). Tyto úžasné fotky mohly vzniknout díky jejím magnetickým vlastnostem, díky nimž může například téct do kopce. Moc krásné jsou ovšem hroty ve směru siločar, které se objevují při přiblížení magnetu.

3. Motýlí křídla

Podpírána osmi hlavními a několikrát větvenými žilkami a ovládána vnitřními svaly hrudníku upoutávají svou barvou a leskem. Ten pochází z povrchu malých, chytinových šupinek, poskládaných podobně jako střešní šindele.

4. Sněhové vločky

Zajímavosti o vzniku a vlastnostech sněhových vloček se dočtete v TOMTO článku kolegy Pavla Vondráčka. Pokochat se ovšem můžete už tady.

A něco o miniaturních sochách se dozvíte TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články