12 dokonalých maličkostí od britského sochaře miniatur

Obrázek uživatele Radek Kovanda
29.09.2014, 15:00
Willard Wigan (57) vyrábí ty zaručeně nejmenší sochy na světě. Zlomky milimetru velké výtvory umisťuje na špendlíkové hlavičky a do oušek jehel.
    Willard je dyslektik. Což ho nakonec přivedlo k tomu, že se stal ‚miniaturistou‘. Když byl ještě ve škole, nikdo o jeho dyslexii nevěděl. Lékaři ji u něj nediagnostikovali, byť měl ve škole potíže, které na ni jasně ukazovaly – nebyl schopen se učit číst stejným tempem jako ostatní, a proto byl terčem posměchu spolužáků a kritiky učitelů. profimedia-0203214247 Umělec se svým dílem (je v tom uchu jehly)       Foto: Profimedia.cz Jeho touha ‚sochat z různých předmětů umělecké výtvory‘ začala právě tady. Tvůrčí práce mu umožňovala utéct před nepřátelským okolím, navíc své výtvory dělal co nejmenší, aby je nikdo nemohl ani náhodou vidět a – jak byl Willard zvyklý – také kritizovat. Později se pak soustředil na další zmenšování svých děl až na mikroskopickou úroveň.   Zde se podívejte na dvanáct jeho nejpovedenější kousků:  

1. Popelka

Cinderella

V průměru trvá výroba jedné sochy či sousoší osm týdnů.

   

2. Tango

Tango    

3. Krejčí z Gloucesteru

Tailor-of-Gloucester

Willard se naučil speciální meditační techniku, kterou při práci používá, aby co nejvíce omezil třesení rukou při provádění miniaturních pohybů.

   

4. Malý bílý dům

profimedia-0203214255 Foto: Profimedia.cz Pro vyřezávání používá speciální chirurgické nástroje, jiné nástroje si i sám vyrábí, například zasazením střípku diamantu do špendlíku.    

5. Pieta

Pieta    

6. Devět velbloudů

NineCamels Používá různé materiály jako nylon, zrnka písku, vlákna prachu nebo pavučiny.    

7. Humpty Dumpty

Humpty-Dumpty    

8. Zeměkoule

Earth K finálnímu nabarvení je nejvhodnější ultrajemný chloupek z mrtvé mouchy domácí (ale Willard je za tímto účelem nezabíjí!)    

9. – 11. Kolibřík, Korunovace a Olympijská pochodeň

Humming Bird + Coronation + Olympic Torch    

12. Chopper

Golden-Harley  

Podobnou motorku vytvořil již dříve a je to rekordní dílo, co se týče velikosti – tedy maličkosti:

profimedia-0160714786 Foto: Profimedia.cz Je totiž vytvořeno na Willardově vlastním oholeném vousu. Ve skutečnosti přímo v něm, neboť se též jedná o minisochu postavenou ze zlatého drátku, která do něj byla vložena pomocí diamantového nástroje. Willard musel samozřejmě pracovat po mikroskopem, zadržovat dech a ‚sochařské tahy‘ dělat v přestávkách mezi jednotlivými údery srdce. Tahle motorka mu zabrala asi šest týdnů při pracovní době 16 až osmnáct hodin denně.    

Komentáře

Doporučeno pro vás