fb pixel Houba, která dělá z hmyzu zombie: Housenice čínská je součástí tradiční čínské medicíny – G.cz
Vyhledávání

Houba, která dělá z hmyzu zombie: Housenice čínská je součástí tradiční čínské medicíny

Zdroj: Wikimedia Commons/Erich G. Vallery, CC BY 3.0

O housenici čínské se říká, že není jen houbou, ale také hmyzem. Odborně to sice není přesné, prakticky však ano. Jde o parazitickou houbu, která nahradí tkáň svého hostitele svou vlastní, čímž vznikají skutečně bizarní příšery.

Martin Miko
Martin Miko 24.5.2024, 10:18

Houba, která ovládá hmyz

Housenice čínská je houba, která parazituje na larvách hmyzu. Vyskytuje se v Tibetu, Nepálu a Bhútánu ve výškách nad 3 000 metrů nad mořem, a nejčastěji napadá housenky můry. Je také významnou součástí tradiční čínské medicíny.

Housenice čínská je poměrně nenápadná, ale při rozmnožování nezná slitování. Když zraje, uvolňuje spory, které se usazují na různých druzích hmyzu, jednoduše na těch, které jsou právě poblíž. Jakmile se spory v těle napadeného jedince rozmnoží, hmyz umírá. To však není vše – brzy se začne měnit v podivný klon hmyzu a houby, který vypadá jako z děsivého hororu. Housenice preferuje rozmnožování v larvách můry, protože ty během zimy zůstávají zavrtané v zemi. Jejich těla poskytují houbě dostatek živin. Na jaře se pak místo nové můry objeví houba, která vyrostla z chitinového obalu svého hostitele.

Ačkoliv to zní neuvěřitelně, některé druhy housenice dokážou ovládat mozek svého hostitele a proměnit ho v bloudící zombie. Hmyz pak nemíří do míst, která jsou pro něj nejlepší, ale do lokalit s klimatem vyhovujícím houbě, čímž zvyšuje její šance na rozmnožení a šíření. Navzdory těmto negativním aspektům může být housenice pro člověka nesmírně prospěšná.

Pokud vám ovládání mozku svého hostitele připomíná seriál a videohru The Last of Us, tak se nepletete. Nechvalně proslavená houba Ophiocordyceps unilateralis neboli zombie houba se však primárně soustředí na hmyz a neexistují žádné případy, kdy by se zhostila lidského organismu. Tvůrce původní videohry však inspiroval přírodopisný dokument o tomto hmyzu, který mu přišel fascinující. Odborníci na parazitické houby však lidstvo po odvysílání seriálu uklidnili prohlášením, že pokud by tato houba chtěla infikovat savce, tak by to vyžadovalo miliony let genetických změn, aby toho dosáhla.

Housenice má v tradiční čínské medicíně nezastupitelnou roli. Používala se k posílení libida, plodnosti, vitality, plic a k léčbě onemocnění ledvin. Pomáhala také při hojení ran, úporné škytavce, alergiích a astmatu. Dnes se nejvíce využívá ve vrcholovém sportu pro podporu imunity, výkonu a regenerace. Je účinná i proti stresu a užívá se jako doplněk stravy ve formě tobolek nebo prášku.

Zdroje informací:

National-geographic.cz: Housenice, napůl houba, napůl hmyz

https://cosmopolitan.cz/explore/ceka-nas-zombie-apokalypsa-serial-last-of-us-je-sice-sci-fi-ale/

https://cc.cz/v-last-of-us-houby-vyhladily-lidstvo-my-vyzkouseli-zda-se-po-nich-budeme-lepe-soustredit-na-praci/

Podobné články

Doporučujeme

Další články