Načrtnuto
Nejznámějším kusem World Trade Center byla pochopitelně dvojčata, dva gigantické mrakodrapy, které tolik let dominovaly panoramatu Manhattanu. A ty byly samozřejmě hlavní částí stavby. Budov Světového obchodního centra však bylo celkem sedm. Byl to ohromný propojený komplex, který dával k dispozici přes kilometr čtvereční kancelářských prostor.
První myšlenka na postavení WTC vznikla už na začátku čtyřicátých let, ale pořádně se s ní začalo koketovat až v padesátkách a šedesátkách. Tehdy se město New York rozhodlo, že jako hlavní město světa potřebuje Světové obchodní centrum a rozhodovalo se, kam ho položit. Rozhodně to musel být Manhattan, to bylo všem jasné, ale kam přesně? Po tahanicích a administrativních a právnických bitvách vyhrála finanční čtvrť na Downtown a v roce 1966 se začaly bourat budovy, aby na ten skvost bylo dost místa.
New York vyhlásil veřejnou soutěž o návrh budovy a tu vyhrál Minoru Yamasaki, slavný americký architekt s japonskými kořeny. Yamasaki jako expert na masivní budovy od začátku věděl, že z molochu baráku chce vystavět dvě věže dvojčat, původně je plánoval na osmdesát pater. Aby však dostál požadavkům města na minimálně deset tisíc čtverečních stop, zvedl domy o celých třicet pater. Ano, obě věže nakonec měly sto deset pater přesně.
Asi vám nemusíme popisovat, jak těžké je navrhnout takovou monstrozitu. Objevilo se bambilion různých konstrukčních problémů, které musel Yamasaki řešit. Na většinu z nich ale našel odpověď v technických, komerčně nevyužitelných patrech, která byla jednak postavena tak, že se na nich stavěl další segment věže a hlavně sloužila jako tzv. nebeská lobby. Co je nebeské lobby? No, na sto deset pater nemůžete prostě natáhnout jeden výtah. Takže Yamasaki navrhl několik hromadných výtahů do půlky budovy, ze kterých se přestupovalo do menších. Systém v podstatě logisticky kopíroval tehdejší model newyorského metra. Jádro každé z věží bylo zpevněno sedmačtyřiceti masivními ocelovými sloupy a další sloupy pak byly po obvodou obou Dvojčat. Konkrétně dvě stě čtyřicet. Každá z věží nakonec vážila přibližně 250 000 tun a byla vysoká přes čtyři sta metrů. Což z nich na pár let udělalo nejvyšší stavby světa.
Nahoru a dolů
Celková cena by se v přepočtu na dnešní peníze pravděpodobně vyšplhala někam k pěti miliardám dolarů. Nešlo totiž jenom o to postavit ohromné domy, ale také strhnout budovy, které tam stály doposud, ohnout trasu metra, předělat celou jednu stanici metra, postavit podklad z kamenů do hloubky dvaceti metrů, zahradit část řeky Hudson a zajistit, aby se voda už nikdy do základů budovy nedostala.
Stavět se začalo v roce 1966 a v prosinci 1971 se do severní věže stěhovali první nájemníci. Těžko říct přesné datum otevření budov, protože se do nich stěhovaly kanceláře tak, jak baráky postupně otevírali, ale severní věž byla první. Po ní následovala ta jižní, po ní postupně další budovy, které byly na Dvojčata nalepeny. Mezi nimi hotel Marriott World Trade Center (budova 3) a další čtyři budovy. Budova č. 7 se otevírala jako poslední až v roce 1985. Nastěhovala se tam FBI, mimochodem. Celkem v komplexu sídlilo 430 firem a celá ta věc byla tak obří, že měla vlastní poštovní směrovací číslo. Dominanta Manhattanu se stala pro New York tak charakteristická, že se objevila ve 472 filmech.
Oficiálně se stříhala páska 4. dubna 1973, takže zítra by WTC oslavilo padesát let.
Bohužel, jak všichni víme, poté, co Světové obchodní centrum přežilo požár v roce ‘75, bombový útok v roce ‘93 a vyloupení banky v ‘98… v roce 2001 to banda fanatických teroristů naprala Boeingem 767 do severní i jižní věže a při svém kolapsu mrakodrapy zdemolovaly celý zbytek komplexu. Minoru Yamasaki se toho mimochodem nedožil, zemřel v roce 1988.