fb pixel Woody Harrelson jako hlavní host Febiofestu: Syna nájemného zabijáka proslavila role vydavatele Hustleru – G.cz
Vyhledávání

Woody Harrelson jako hlavní host Febiofestu: Syna nájemného zabijáka proslavila role vydavatele Hustleru

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Woody Harrelson po letech znovu zavítá do Česka - tentokrát jako jeden z hlavních hostů filmového festivalu Febiofest, který se bude konat od 19. do 27. března ve smíchovském CineStaru a několika dalších pražských kinech. Velmi bychom se divili, kdybyste amerického herce nemilovali stejně jako my, přesto si pojďme přiblížit, co je vlastně zač. Víte například, že Harrelson je synem profesionálního nájemného vraha?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 5.3.2020, 12:58

Drsňák Woody z Texasu

Tenhle obličej si prostě nespletete. Texaský rodák Woody Harrelson patří k nejlepším hercům své generace a jeho účast na filmovém projektu je téměř vždy zárukou kvality - alespoň v tom smyslu, že scény s ním budou super. Původně komediální herec má tak typický projev a styl, že ho prostě musíte milovat. Sympatický je i skutečností, že si střihne indie snímek, mainstreamový blockbuster i menší roli v sitcomu bez rozdílu a navzdory slávě a dosaženým úspěchům.

Harrelsonovo dětství nebylo z těch všedních a zřejmě i to ho předurčilo k rolím spíše drsných hochů se smyslem pro černý humor. Woodyho otec se totiž živil jako profesionální nájemný vrah, za což skončil dvakrát ve vězení. To těžko nesla Harreslonova hluboce věřící matka, která byla s manželem za mřížemi sama na výchovu tří kluků. Ačkoliv sám Woody prý chvíli zvažoval, že se stane knězem, nakonec vystudoval angličtinu a herectví a po absolvování univerzity se odstěhoval do New Yorku. Po několika menších rolích si ho vyhlédl režisér Oliver Stone do zběsilé a brutální krimi road movie Takoví normální zabijáci a tím odstartovala Harrelsonova kariéra.

Když Mickey vyrostl v Larryho

V dnes už kultovním kousku o zamilovaném páru vraždících divochů na útěku před spravedlností Harrelson ztvárnil Mickeyho, romantického tvrďáka, který svou milou Mallory (Juliette Lewis) vytrhne z područí násilnického otce, kterého utopí v akváriu. Těm dvěma se ale zabíjení zalíbí, a tak se vydají na divokou, krvavou jízdu napříč Spojenými státy. Harrelson byl v roli vynikající - tak vynikající, že si ho vyhlédl Miloš Forman a obsadil jej do titulní role vydavatele magazínu Hustler v jednom ze svých nejkontroverznějších filmů Lid vs. Larry Flynt. Film získal dvě oscarové nominace - jednu pro Formana za režii a jednu právě pro Harrelsona.

Tohle otevřelo herci dveře kamkoliv. Ani přes svůj úspěch a rostoucí popularitu ale nikdy nezapomínal na komediální kořeny a s chutí si sem tam střihl něco v seriálu. Nejvýraznější byl asi jeho Nathan v sitcomu Will a Grace. Harrelson se postupně stal jistotou, že i s malým prostorem dokáže předvést maximum a dodat konkrétnímu snímku šťávu. Díky sérii Hunger Games se dostal k hollywoodským blockbusterům, mezinárodní popularitu mu ale přinesla úloha detektiva Martyho Harta v Temném případu. Na přehled všech podle nás významých Harrelsonových rolí se podívejte do následující galerie:

V osobním životě je Woody taky číslo. Paparazzi nesnáší tak, že se s nimi několikrát dostal do fyzické potyčky. A vezměte si jeho první manželství s Nancy Simon. Pár se chtěl nechat rozvést hned den po sňatku, ale protože patřičný úřad měl zavřeno, nakonec spolu zůstali deset měsíců. Na druhý pokus už to herci vyšlo lépe; se spoluzakladatelkou dodávkové služby organické stravy Yoganics Laurou Louie je ženatý od roku 2008 a mají tří děti.

Když netočí nebo se nestará o rodinu, je Harrelson vášnivým aktivistou bojujícím za práva všech, kdo to podle něj zrovna potřebují. Etický vegan Woody často kritizuje testování kosmetiky na zvířatech, je pacifistou a obhájcem legalizace marihuany a hašiše v USA. 1. června 1996 byl zatčen v Kentucky poté, co symbolicky zasadil čtyři semínka marihuany, aby tak zpochybnil americké státní právo, které nerozlišovalo průmyslové konopí a marihuanu. Dostalo se to k soudu, který herec vyhrál.

Jednou zase vylezl na Golden Gate Bridge, aby na něm rozvinul transparent s nápisem "Hurwitzi, nejsou starobylé sekvoje vzácnější než zlato?" jako protest proti dřevozpracovateli Charlesi Hurwitzovi, který jednou prohlásil, že "kdo má zlato, má moc." Je to prostě zásadový tvrďák a my ho tak máme rádi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články