fb pixel Bral LSD, kamarádil se s Beatles a byl "nejnebezpečnější muž v Americe": Točí se seriál o Timothy Learym s Woodym Harrelsonem v hlavní roli – G.cz
Vyhledávání

Bral LSD, kamarádil se s Beatles a byl "nejnebezpečnější muž v Americe": Točí se seriál o Timothy Learym s Woodym Harrelsonem v hlavní roli

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Objevil pro svět LSD, Beatles o něm napsali písničku a ještě se stihl stát kmotrem Winony Ryder. A teďo něm vznikne seriál s Woodym Harrelsonem v hlavní roli. Dr. Timothy Leary si prožil velice zajímavý život a vlastně nás i celkem překvapuje, že o něm ještě nic natočeno nebylo...

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 27.6.2019, 14:25

Nejnebezpečnější muž v Americe

Herec Woody Harrelson nedávno oznámil, že spolu se scenáristou Lukem Daviesem (který nedávno dokončil práci na seriálové adaptaci románu Hlava 22) připravuje minisérii podle života dr. Timothyho Learyho s tím, že si tuto roli zahraje sám Harrelson. Seriál se má jmenovat The Most Dangerous Man in America, což je zaprvé název Learyho životopisu, který poslouží jako předloha, a zadruhé je to také označení, které dal Learymu někdejší americký prezident Richard Nixon. Kdo vlastně Timothy Leary byl?

Psycholog, spisovatel a aktivista se narodil 22. října 1920 a na naléhání otce se jal studovat vojenskou akademii, ze které ho velice rychle vyhodili, takže se mohl vydat na svou vysněnou dráhu, a sice studium psychologie. V srpnu 1960 přichází moment, který navždy změní Learyho život – spolu se svým kolegou Anthony Russoem pod vlivem článku z časopisu Life o používání psychoaktivních hub domorodci v Mexiku na sobě otestovali účinky těchto přírodních plodů. Leary později říkal, že během pětihodinového tripu se dozvěděl o fungování lidské mysli a psychice víc než za předchozích 15 let studia psychologie. Záhy nato začal Leary experimentovat se stále větším množstvím psychoaktivních látek včetně jeho oblíbeného LSD. Poté, co do svých pokusů začal zapojovat svoje studenty, byl z univerzity vyhozen.

Řidičák na LSD

Díky štědrým darům od svých bohatých podporovatelů mohl celá 60. léta Leary šířit osvětu a spolu s básníkem Allenem Ginsbergem se dokonce podílel na projektu, který nabádal slavné umělce včetně Charlese Minguse nebo Jacka Kerouaca, aby začali LSD užívat. Nově vznikající hnutí hippies si vzalo Learyho jako svůj vzor a jeho kniha o braní psychedelik se stala prakticky biblí celé jedné generace. Sám Leary poté prosazoval své heslo "Turn on, tune in, drop out", tedy "Zapnout, naladit, vypadnout" – tímto sloganem říkal lidem, že mají pomocí zážitků z užívaní psychedelik odmítnout stávající společnost.

Není divu, že se brzo dostal do hledáčku americké vlády, která se rozhodla pro obrovskou popularitu LSD mezi mládeží látku v roce 1968 zakázat, a to dokonce i poté, co sám Leary před Kongresem navrhnul, aby LSD prodávalo pouze lidem, kteří by podstoupili psychický trénink a poté získali speciální oprávnění k užívání látky– vlastně takový řidičský průkaz na tripy.

V roce 1968 byl Leary opět zatčen za držení marihuany, poté se rozhodl kandidovat na guvernéra Kalifornie proti budoucímu prezidentovi Ronaldu Reaganovi – John Lennon mu následně složil předvolební píseň Come Together, která se stala jedním z posledních hitů kapely The Beatles. V roce 1970 byl Leary uvězněn na deset let za držení dvou marihuanových nedopalků, které mu byly zřejmě podstrčeny – jelikož se jednalo o vězení s minimální ostrahou, utekl s pomocí svých drogových přátel Leary na svobodu a ve snaze najít exil procestoval Švýcarsko Alžírsko, až nakonec skončil v Afghánistánu, kde byl zatčen americkými úřady a následně v roce 1973 opět uvězněn, tentokrát na samotce. Shodou okolností byl umístěn do cely hned vedle Charlese Mansona, se kterým si až do svého propuštění v roce 1976 často povídal.

Návod na umírání

Po propuštění z vězení Leary pokračoval ve svém politickém aktivismu a nabádal lidí k braní LSD a volnému myšlení. V 80. letech se Leary zcela nadchnul pro počítače a věřil, že to, co byla psychedelika pro 60. léta, budou počítačové technologie pro budoucnost. Když mu v roce 1995 doktoři sdělili, že umírá na rakovinu, rozhodl se sepsat návod na správné umírání a v posledním roce svého života nadšeně sdílel pomocí raného internetu své každodenní zážitky, dávno před blogy či sociálními sítěmi. Timothy Leary nakonec zemřel 31. května 1996 a na jeho přání byla jeho smrt natáčena – jeho poslední slova byla „krása“.

Tenhle seriál bude tedy asi hodně zajímavý, co říkáte?

A zde si přečtěte, proč milujeme Clinta Eastwooda.

Podobné články

Doporučujeme

Další články