fb pixel Web podporující Horáčka obsahoval malware na těžbu kryptoměn. Šlo o chybu, nevěděli jsme o tom, říká kandidátův tým – G.cz
Vyhledávání

Web podporující Horáčka obsahoval malware na těžbu kryptoměn. Šlo o chybu, nevěděli jsme o tom, říká kandidátův tým

Horáček začínal brzy a nešťastně, během kampaně se ale vzpamatoval a dokázal zaujmout i ty, kteří se mu prve vysmívali.
Zdroj: Profimedia.cz

Webové stránky 100dni.cz, které propagují prezidentského kandidáta Michala Horáčka, v sobě měly malware určený k těžbě kryptoměny Monero. To samo o sobě není zrovna problematické, návštěvníci by ale na takovou skutečnost měli být upozorněni, a to zejména proto, že těžba zatěžuje procesor. Podle Horáčkova předvolebního týmu šlo ale o omyl a kandidát prý o malwaru nic netušil.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 9.1.2018, 15:21

Těžař Horáček

Web100dni.cz provozuje subjekt s názvem Máme na víc, z.s., jinak řečeno tým prezidentského kandidáta Michala Horáčka. Stránky se přímo věnují jeho podpoře, na čemž by nebylo nic špatného, kdyby se v tom náhodou neobjevil háček.

Podle Živě.cz byl součástí webu malware na těžbu kryptoměn. Po prozkoumání HTML kódu stránky se ukázal podezřelý prvek, který se sice tvářil normálně, při detailním pohledu se v něm ale objevilo slovo CoinHive, což je služba, která dokáže těžit kryptoměnu Monero.

Samotná těžba by problém neznamenala - ten tkví v tom, že by měl být návštěvník takového webu být na to upozorněn. Těžební javascripty totiž většina prohlížečů sama nerozpozná. Dolování kryptoměn nicméně zatěžuje procesor a vybíjí baterii, což je problematické zejména pro lidi, kteří na stránky vstupují z laptopů nebo chytrých telefonů.

V současné době už byl nežádoucí kód z webu odstraněn, Horáčkův tým o něm prý vůbec nevěděl a mělo jít o chybu. Dokonce se údajně jednalo jen o relikt malwaru a reálně nic nevytěžil, navíc měl běžet jen pár desítek minut.

A tady čtěte, kdo stojí za kampaněmi jednotlivých kandidátů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články