fb pixel
Vyhledávání

Waterboarding: Oblíbené a efektivní mučení agentů CIA, které nezanechává žádné stopy

Zdroj: Autor: Karl Gunnarsson – originally posted to Flickr as Waterboarding, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4276567

Když se řekne waterboarding, tak by se vám neměl vybavit žádný vodní sport, ale technika mučení, kterou dodnes s oblibou používají americké tajné služby. Zatímco komunisté si jako oblíbenou mučicí metodu oblíbili spánkovou deprivaci, tak CIA si vystačila s hadrem a kýblem vody. Při waterboardingu totiž dochází k simulaci topení, přičemž se mučené osobě lije voda na obličej přes hadr. Prý je to účinné a navíc jednoduše proveditelné.

Martin Miko
Martin Miko 27.1.2021, 10:28

Stačí jen voda a hadr

Waterboarding patřil k oblíbeným mučicím praktikám už v dobách španělské inkvizice ve 14. století, kdy se využíval při pronásledování obviněných čarodějnic nebo kacířů. Tehdy se tomu říkalo vodní léčba nebo mučení vodou, nicméně postup byl v podstatě totožný. Důležitá byla i přítomnost lékaře, který musel dohlédnout na to, aby se mučedník při waterboardingu neutopil.

Dodržovat se přitom musela základní pravidla, na která přišli už lidé před lety. Mučená osoba byla přivázána ke stolu nebo k dřevěné desce. Ideální bylo, když měl mučedník nohy výš než hlavu, čímž se zabránilo proniknutí vody do plic, a voda ho tak příliš rychle neutopila. Pak už jen stačilo vzít hadr nebo ručník, položit ho mučenému na obličej a začít lít vodu. Tato praktika vám totiž navodí pocit, že jste pod vodou, a zároveň se nemůžete nadechnout, jelikož vám na hlavu teče voda. Říká se, že metodu stačí aplikovat dvacet vteřin několikrát po sobě a člověk má během velmi krátké chvíle pocit psychického i fyzického utrpení a kroutí se u toho jako při záchvatu paniky. Zároveň dochází ke stimulaci reflexu zvracení. Cílem přitom není vás utopit, ale navodit vám pocit bezmoci. A čím častěji se to opakuje, tím větším utrpením to pro dané jedince je. Jedná se prý o velmi efektivní mučicí metodu, která má velkou výhodu v tom, že na vás na rozdíl od jiných mučicích metod nezanechává žádné stopy.

Téma waterboardingu se stalo velmi populární i v novodobé historii. Během 2. světové války bylo hojně využíváno Francouzi nebo Japonci, nicméně v současnosti ho využívá primárně USA v rámci CIA. Technika waterboardingu se příliš nezměnila, jelikož se jedná o velmi efektivní a osvědčenou metodu k získání informací. Nicméně mnoho předních amerických politiků nepovažuje waterboarding za druh mučení, ale jen za užitečný prostředek k získávání důležitých informací. V minulosti ho schvaloval například i americký prezident George W. Bush nebo viceprezident USA Dick Cheney, a mezi podporovatele této metody patřil nepřekvapivě i Donald Trump.

V roce 2016 se na základě odkrytých dokumentů CIA ukázalo, že waterboarding patří k nejtraumatičtějším druhům mučení. Lékaři dokonce upozorňovali na to, že tato metoda může vést až ke smrti zajatců, pokud bude aplikována dlouhodobě. I proto byla stanovena maximální doba aplikace waterboardingu, a to na horní hranici ve výši 3 až 5 dnů. V roce 2002 se například ukázalo, že vězeň Abú Zubájdá byl během měsíce mučen CIA celkem 83krát.

Je pravdou, že v Česku je mučení zakázáno, nicméně v dobách komunismu tomu tak nebylo. Velmi oblíbenou metodou byla například spánková deprivace, vyhladovění nebo dlouhá stání v zimě. Vaše tělo zkrátka spánek potřebuje, a když ho tělu nedopřejete několik dnů, tak můžete zemřít vyčerpáním. Tuto metodu používala například i CIA, která při výslechu nenechala spát jednoho z mozků al-Káidy, Chalida Šajcha Muhammada, čímž se podařilo ho po týdnu zlomit a získat z něj patřičné informace.

Myslíte si, že by v naší zemi měl být nějaký druh mučení legální ve výjimečných případech? Napište nám do komentářů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články