fb pixel Vzpomínka na revoluci od Microsoftu: před 23 lety jsme poprvé mohli nainstalovat na své počítače Windows 95 – G.cz
Vyhledávání

Vzpomínka na revoluci od Microsoftu: před 23 lety jsme poprvé mohli nainstalovat na své počítače Windows 95

Paul Allen a Bill Gates Instalace Windows 95 + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Představení Windows 95 byl splněný sen firmy Microsoft. Nový operační systém vyšel 24. srpna 1995, tedy v den 20. výročí založení firmy. Bill Gates již delší dobu snil o novém 32-bitovém operačním systému, který by dokázal překonat Mac OC od konkurenční společnosti Apple. Gatesův sen se splnil a především díky masivní reklamní kampani se Microsoftu podařilo prodat za první 4 dny více než milion kusů kopií s novým operačním systémem. Zavzpomínejte s námi na "pětadevadesátky", které jste nejspíše měli na svém počítači i vy.

Martin Miko
Martin Miko 25.8.2018, 10:00

Těžké začátky dvou mladých podnikatelů

Za vznikem operačního systému Windows 95 je dlouhá historie sahající až do roku 1975. Tehdy byla založena firma Microsoft dvěma mladíky, kteří v dnešní době patří mezi nejbohatší lidi světa. Řeč je o Billu Gatesovi a Paulu Allenovi, kteří se rozhodli na základě recenze na mikropočítač Altair 8800 v časopise Popular Electronics, že společně naprogramují pro tento počítač software (interpreter). Ten naprogramovali a představili společnosti MITS, která mikropočítače Altair vyráběla. Software fungoval bezchybně. Firma MITS se proto rozhodla jej distribuovat pod názvem Altair BASIC. Tehdy se začaly psát dějiny dnešního softwarového gigantu.

V roce 1980 se firma rozhodla, že vstoupí na trh s operačními systémy a představila svou vlastní verzi systému Unix pod názvem Xenix. Poté následovalo představení systému DOS, který pomohl Microsoftu prorazit ve světě softwaru a dodnes je legendou. Následovalo rozšiřování vlivu ve světě počítačů díky uvedení počítačové myši Microsoft Mouse a založení Microsoft Press. V roce 1983 Paul Allen odešel z firmy z důvodu nemoci. Během 80. let společnost neustále pracovala na vývoji nových operačních systémů zejména nástaveb pro DOS. Během let 1985 až 1992 byly na trh uvedeny celkem 4 verze (1.0, 2.0, 3.0 a 3.1), avšak Windows 95 měl znamenat opravdovou revoluci.

Přesně v den 20. narozenin, tedy 24. srpna 1995, firma Microsoft spustila prodej plnohodnotného operačního systému bez nutnosti instalace MS-DOS, jako tomu bylo u předchozích verzí. Co se týče pracovního prostředí, firma posunula OS vývojově o mnoho kroků kupředu. Zásadní byl hlavní spodní panel s nabídkou start, která nabízela nastavení a informace o instalovaných aplikacích a programech. Plocha se stala místem, kde se odehrávají veškeré pracovní úkony při používání počítače. Navíc zde bylo poprvé umožněno změnit si pozadí plochy dle libosti. Zásadní byl především webový prohlížeč Internet Explorer, který se v operačních systémech Windows objevuje rovněž poprvé. Systém navíc disponoval protokol TCP/IP, který umožňoval přímý přístup na internetovou síť, a to bez instalací dalších programů od konkurenčních firem. Byla to právě uživatelská jednoduchost, která z Windows 95 udělala hit.

Windows 95 zpřístupnil počítače prostému lidu

Díky Windows 95 se osobní počítač stal uživatelsky přívětivým i pro naprosté začátečníky, což otevřelo brány do světa počítačů široké veřejnosti. Nebylo již potřeba umět se orientovat v prostředí MS-DOS a znát jednotlivé textové příkazy. Není se čemu divit, že se operačního systému prodalo během prvních čtyř dnů od zahájení prodeje neuvěřitelných milion kopií, což bylo do té doby nevídané. Další nespornou výhodou byla nově možnost přehrávání hudebních disků. Celkovou práci s počítačem nyní ulehčovalo i pravé tlačítko myši, které nabralo hned několik nových funkcí.

Zásadní byly i další aplikace, které zahrnoval operační systém Windows 95 po instalaci. Ať už se jednalo o technologii Plug and Play, která dokázala detekovat zařízení připojené k počítači nebo o aplikační rozhraní DirectX, které zlepšovalo kvalitu zvuku a videa nejen při sledování video souborů, ale i při hraní moderních videoher. Ačkoliv šlo tehdy o naprostou revoluční událost, systém měl i své nedostatky. Uživatelé si stěžovali především na jeho stabilitu a nespolehlivost, protože neustále „padal“. Paradoxně právě zamrzávání a padání je to, na co dnes většina uživatelů Windows 95 nejčastěji vzpomíná. Ač je tehdy každý zásek operačního systému naštval, dnešní vzpomínky jsou spíše zábavnou nostalgií.

A tady si můžete připomenout, jak šel čas s iPhonem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články