Historie legendy mezi smartphony: iPhone slaví 10 let na trhu – G.cz
Vyhledávání

Historie legendy mezi smartphony: iPhone slaví 10 let na trhu

Zdroj: apple.com

Před 10 lety se na trhu mobilních telefonů odehrála nefalšovaná revoluce. Na trhu se objevila první ze série inovativních smartphonů iPhone od firmy Apple. Tento přístroj nastartoval dráhu nejúspěšnějšího produktu v historii společnosti Apple a vlastně i v celém smartphonovém segmentu.

Martin Miko
Martin Miko 2.7.2017, 13:50

Revoluce v ruce

Co se vůbec prvního iPhonu týče, objektivně se nejednalo o žádnou zvláštní událost, jelikož kromě svého vlastního operačního systému iOS a počítačového programu iTunes nevybočoval z pohledu zákazníků ničím zas až tak výjimečným. Co se týče hardwareových specifikací, měl nadprůměrné parametry a také cenu, která startovala na 499 dolarech.

Prvního modelu iPhone se prodalo neuvěřitelných milion kusů za necelé dva měsíce od uvedení na trh. Lidé oceňovali zejména rychlost přístroje a citlivost dotykového displeje, která byla z pohledu uživatele s konkurencí v té době nesrovnatelná. V roce 2007 ještě neexistoval App Store, což znamenalo, že iPhone měl pouze několik základních aplikací, a nebylo možné si další stáhnout ani dokoupit. Na český trh se první verze telefonu od Applu nikdy nedostala. Dnes se cena první verze iPhonu v perfektním stavu pohybuje na serveru ebay.com okolo 1 000 dolarů. Ovšem kdybyste vlastnili tento přístroj v nerozbaleném obalu, pohybovala by se jeho cena v řádu statisíců. Jestliže jste si ho třeba přivezli z cest a nějakou náhodou na něj zapomněli, klidně si za něj dnes můžete pořídit menší auto.

O rok později se na trhu objevuje druhá generace smartphone od Apple pod označením iPhone 3G. Ten kromě výkonnějšího hardware disponuje i GPS navigací, 3GS internetem a multimediálním přehrávačem iPod Touch. Nejdůležitejší zprávou pro Čechy je rozšíření distribuce i do České republiky. Ten distribuují všichni 3 mobilní operátoři. V březnu 2009 je představen nástupce druhé generace – iPhone 3GS, kterého se prodá milion kusů během prvního víkendu, což překoná veškeré dosavadní rekordy. Přístroj vypadá totožně jako jeho předchůdce, veškeré inovace proběhly totiž ve „vnitřnostech“ přístroje, což pro uživatele znamená rychlejší reakce přístroje, kvalitnější fotoaparát a nahrávání videí.

FaceTime díky přední kameře

Je důležité si uvědomit, že iPhone přicházel s novinkami, které inspirovaly ostatní výrobce mobilních telefonů, a posléze se stávaly standardem všech přístrojů. iPhone 4 přišel s revolučním FaceTime, díky kterému jste mohli zkusit poprvé vyzkoušet videohovor jako při používání Skype. Přední kamera doslova nabádala k prvním selfie fotografiím. iPhone 4 měl zásadně pozměněný design. Oblá záda, typická pro předchozí modely, byla minulostí. Nový chytrý telefon měl navíc po celém svém obvodu ocelový pruh, který se zachoval i u následujících tří generací. iPhone 4S je prvním přístrojem, kde lze využít inteligentní asistentku Siri, která reaguje na hlas. Bohužel zatím nerozpoznává češtinu, což se změní spolu s aktualizací na operační systém iOS 10. Něco jako Siri stejně jako FaceTime u ostatních výrobců nenajdete.

Píše se rok 2012 a na trh přichází iPhone 5. Na první pohled zásadní změna nastává s velikostí displeje, který je o půl palce větší. Šestá generace iPhone má tedy 4 palce a navíc nový konektor Lighting. Ten slouží k nabíjení a propojení s osobním počítačem. Co se týče parametrů přístroje, operační paměť RAM je zvýšena na 1 GB a zvolit si můžete uživatelskou paměť ve velikostech 16, 32 a 64 GB. Spolu s iPhone 5S se na trhu v roce 2013 objeví i levnější plastová verze telefonu s označením 5C, která je k dostání v pěti barevných variantách. 5S přináší revoluční Touch ID, který slouží jako indentifikační snímač pro otisk prstů. Touch ID je posléze aplikován i pro tablety iPad.

Trh si žádá větší rozměry displeje

Vzhledem k požadavkům trhu, jehož zákazníci touží po velkých displejích, se Apple v roce 2014 uchýlí k rozhodnutí vytvořit mobilní přístroje s úhlopříčkou 4,7 a 5,5 palců pod označením 6 a 6 Plus. Samozřejmostí je retina HD displej, iSight fotoaparát s 8 megapixely a autofocusem nebo nahrávání videí v 1080 HD. Společnost Apple oznamuje, že budoucí smartphony budou vyráběny v klasických a „plusových“ verzích. V roce 2015 je představen iPhone 6S s funkcí 3D Touch, která dodává dotykovému ovládání přístroje nový rozměr.

Současný iPhone 7 postrádá 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Toto rozhodnutí vyvolalo řadu diskuzí a rozporů mezi fanoušky telefonu. Změnou prošel i Home Button, který už není mechanický, ale dotykový. Navíc je telefon voděodolný a disponuje stereo reproduktory, které jsou dvakrát hlasitější než předchozí verze telefonu. Na sedmičkový iPhone mnozí nadávali, ale i tak se stal stejně jako jeho předchůdci hitem.

Velká očekávání od nového přístroje

Dle údajů z roku 2016 se firmě Apple podařilo za svou historii prodat neuvěřitelnou miliardu svých smartphonů. Rekodmanem v počtu prodaných mobilních telefonů však zůstává Nokia, která údajně prodala téměř 2 miliardy kusů mobilních telefonů. Způsobeno to nicméně bylo i tím, že ve své době byla Nokia na trhu dominantní a výrobců telefonů bylo mnohem méně.

Na podzim 2017 se na trhu objeví očekávaný iPhone 8, který má disponovat bezrámečkovým displejem či rychlonabíjením. Věříte, že přijde s další revoluční funkcí, nebo si myslíte, že už nedokáže ničím překvapit?

A zde je 5 aplikací od Applu, které jsou nyní zdarma.

Podobné články

Doporučujeme

Další články