fb pixel Vzpomínka na nejtemnější den světového hokeje: Na smuteční obřad po havárii u Jaroslavle přišlo sto tisíc lidí. Neštěstí přežil jediný člověk – G.cz
Vyhledávání

Vzpomínka na nejtemnější den světového hokeje: Na smuteční obřad po havárii u Jaroslavle přišlo sto tisíc lidí. Neštěstí přežil jediný člověk

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Před 12 lety došlo k letecké havárii letounu Jak-42 u ruské Jaroslavle. Letoun byl právě na cestě do běloruského Minsku, kde měla následující den začít ruská hokejová liga KHL. Na palubě letadla se v té době nacházelo i několik českých a slovenských hokejistů. Nikdo z nich bohužel havárii nepřežil.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 4.9.2023, 21:31

Ruská tragédie

Ve čtvrtek si připomínáme 12 let od jedné z nejstrašnějších událostí v historii hokeje, o které prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel prohlásil, že se „jedná o nejtemnější den v dějinách našeho sportu“. Při havárii zemřelo 44 lidí. Hokejový klub Lokomotiv Jaroslavl tehdy přišel prakticky o celý hokejový tým, včetně členů realizačního týmu, což zapříčinilo to, že se Lokomotiv nakonec v sezóně 2011/2012 vůbec nezúčastnil ligy KHL.

V týmu byli tehdy i tři hráči z České republiky. Konkrétně šlo o hokejové reprezentanty Josefa Vašíčka, Karla Rachůnka a Jana Marka. Kromě toho se v letadle nacházel i slovenský hráč Pavol Demitra. Těla českých hráčů byla převezena domů leteckým speciálem české armády. V neděli 11. září se na Staroměstském náměstí konala pietní akce, které se zúčastnilo několik tisíc hokejových fanoušků i hokejových reprezentantů. Dorazili například Dominik Hašek, Jaromír Jágr nebo Patrik Eliáš. Celou pietní událost tehdy moderoval Robert Záruba.

V rámci smutku se odehrál symbolický zápas, jenž skončil vítězstvím Jaroslavle. Na stadionu probíhala smuteční ceremonie, v rámci které byly portréty zesnulých hráčů umístěny na ledě. Domácí hráči symbolicky střelili gól do vlastní branky za každého zesnulého. Na závěr přivezl květiny k brance i samotný běloruský prezident Lukašenko. O tři dny později se konal smuteční obřad v Jaroslavli, jehož se zúčastnilo přes sto tisíc lidí, včetně ruského prezidenta Putina, prezidenta Mezinárodní hokejové federace a dalších.

Ze všech cestujících nakonec přežil pouze jediný člověk, kterým byl palubní inženýr Alexandr Sizov. V ruské televizi tehdy prohlásil, že cítil, že už během startovacího manévru bylo něco špatně, a že se blíží katastrofa. Problémy s letadlem tehdy byly již před samotným vzlétnutím. „Až po chvíli mi došlo, že stroj jede po oranici,“ vzpomínal v roce 2011 Sizov na dobu, kdy letoun Jak-42 opouštěl ranvej a od země se odpoutal až na poli.

Historicky se nejednalo o jedinou událost, v rámci níž přišel o život celý tým či jeho část při letecké havárii. V roce 1948 se už něco podobného totiž stalo například československému hokejovému týmu. Tehdy zemřelo 8 lidí. V roce 1949 pro změnu havaroval fotbalový klub AC Milán. Tehdy zemřelo 31 osob, a z toho bylo 18 hráčů. V roce 1958 havaroval fotbalový klub Manchester United, zemřelo 7 hráčů. Na začátku 60. let havarovala krasobruslařská reprezentace USA (30 obětí), v roce 1972 uruguayský ragbyový tým (12 obětí při nehodě a dalších 17 lidí nepřežilo v horských podmínkách) a v roce 1993 se nešťastná havárie přihodila i fotbalové reprezentaci Zambie (30 obětí, a z toho 18 hráčů).

Velmi smutné výročí, které je však důležité si připomínat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články