fb pixel Vzpomínka na delikventku Máňu: Vězeňkyni, kterou naštvala amnestie od Klause – G.cz
Vyhledávání

Vzpomínka na delikventku Máňu: Vězeňkyni, kterou naštvala amnestie od Klause

Zdroj: Z pořadu 168 hodin

Za pár týdnů to bude neuvěřitelných 11 let od nechvalně proslulé amnestie Václava Klause, která dala svobodu a klidný život mnoha gaunerům a devadesátkovým podvodníkům. Tato amnestie nás stála zhruba 18 miliard korun a navíc kvůli ní byla propuštěna třetina všech vězňů. Mezi nimi byla i legendární zlodějka Máňa.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 29.11.2023, 01:47

11 let od Klausovy amnestie

Marie Lavičková alias Máňa je legendární česká delikventka, která se stala slavnou především díky dokumentární režisérce Olze Sommerové. Příběh o nesčetněkrát trestané kriminálnici, jež strávila ve vězení přes půlku života, byl před lety velmi populární. Možná si vzpomínáte na snímek Máňa po deseti letech z roku 2003. Její příležitostný spolubydlící ji tehdy vyhodil z okna, načež Máňa následně strávila několik měsíců v nemocnici a navíc ji někdo pobodal, což nakonec mohlo skončit i smrtí.

Známá delikventka se narodila v roce 1968. Nicméně na začátku roku 2013, když Václav Klaus vyhlásil částečnou amnestii, omilostnil i Máňu. Zatímco lidé typu Tomáš Pitr, Karel Srba nebo představitelé vytunelované společnosti H-System se radovali, tak Máňu milost příliš nepotěšila. V roce 2013 se dokonce v rámci pořadu 168 hodin objevila recidivistka v jedné z reportáží. Připomeňme si toto legendární video, ve kterém Máňa prožívá amnestii naprosto opačným způsobem, než by měla.

Po zkouknutí videa se vám určitě vybavil americký film Vykoupení z věznice Shawshank. Ten zachycuje věžně, kteří za mřížemi strávili přes polovinu života. Ostatně to je i případ nepoučitelné Máni, jež si už život na svobodě představit nedokáže. Dá se na život za mřížemi zvyknout? Očividně ano, když v podstatě nic jiného neznáte.

Klausova amnestie je jasným příkladem toho, že ne každý v tomto omilostnění štěstí našel. S ohledem na poškozené v rámci mnoha dlouho táhnoucích se kauz tento právní akt způsobil víc škody než užitku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články