Zachoval chladnou hlavu a dál natáčel
Dne 22. listopadu 1963 obletěla svět šokující zpráva. Americký prezident John F. Kennedy byl v texaském Dallasu smrtelně poraněn kulkou atentátníka a následně v důsledku zranění neslučitelných se životem v místní nemocnici zemřel. Hrozný čin, ze kterého byl obviněn Lee Harvey Oswald, toho dne zachytilo několik amatérských fotografů. A také jeden kameraman, jenž se jmenoval Abraham Zapruder. Ten patřil jako volič Kennedyho demokratické strany k velkým obdivovatelům populárního prezidenta. Když tedy zjistil, že Kennedy přijede na oficiální návštěvu Dallasu, rozhodl se natočit si průjezd na svou domácí kameru. Chybělo málo a vůbec by k natočení jednoho z nejslavnějších videí na světě nemuselo dojít.
Zapruder se totiž ráno kvůli deštivému počasí rozhodl kameru raději nechat doma. Po příchodu do práce se ale počasí vyjasnilo, a tak se na naléhání svého kolegy rozhodl pro přístroj domů vrátit. Aby pořídil co nejlepší záběry, stoupnul si Zapruder se svou kamerou Bell & Howell Zoomatic movie camera na nejzápadnější část plotu na Elm Street, kde měla prezidentova limuzína projet. Když se pomalu blížila Kennedyho kolona, zapnul Zapruder svou kameru vybavenou barevným filmem Kodak Kodachrome II a začal prezidenta natáčet. A pak se to stalo – okolo 200. snímku (jednalo se o 8 mm film) byl Kennedy nejprve střelen do hrudi. To nejhorší ale přišlo při natáčení 313. snímku, kdy byl prezident zasažen kulkou do hlavy. Zapruderovi bylo v ten moment jasné, co se stalo, ale přesto zachoval chladnou hlavu a natáčel dál. Film končí záběry na zoufalou první dámu Jackie Kennedy, která se zvedá posbírat kusy manželovy lebky ze zadní části limuzíny, zatímco se ji bodyguard snaží zatlačit zpátky do vozu.
Chcete vidět, jak prezidentovi explodovala hlava?
Okamžitě po natočení se Zapruder vydal zpátky do práce, aby mohl co nejrychleji film vyvolat – během toho se setkal s místním novinářem Harrym McCormickem, který ihned kontaktoval agenta tajné služby Forresta Sorrelse. Zapruder souhlasil s předáním filmu, ale pouze v případě, že bude využit k vyšetření celého atentátu. Poté se tito tři vydali do místní televize, kde se pokusili snímek vyvolat – bohužel tamější laboratoř neměla vybavení na vyvolání. Úspěšnější byli u místní pobočky Kodaku. Zapruder nechal vyvolat samotný film a následně vytvořit tři kopie. Sám si nechal originál a dvě další předal agentům tajné služby. Poslední kopii se Zapruder rozhodl prodat redakci časopisu Life, která jej kontaktovala ještě toho večera. S redaktorem se domluvil na schůzce, která měla proběhnout další den.
Později Zaprudel vyprávěl, že tu noc se mu zdál hrozivý sen – v něm se měl procházet po Times Square, kde viděl obrovskou reklamu s nápisem: „Chcete vidět, jak explodovala prezidentova hlava?“ Snad i z toho důvodu se Zapruder rozhodl film časopisu Life prodat za 150 000 dolarů pod jednou podmínkou – snímek 313, který ukazuje moment, kdy kulka roztrhla Kennedyho hlavu, se nebude nikdy vysílat. Redakce nakonec souhlasila. Dodnes zůstává 26,6 sekundy dlouhý němý snímek jediným pohyblivým záznamem atentátu na jednoho z nejpopulárnějších prezidentů, kterého kdy Spojené státy měly.
A tady si přečtěte o atentátu na Roberta F. Kennedyho.