fb pixel Vzácná australská včela se objevila po téměř sto letech – G.cz
Vyhledávání

Vzácná australská včela se objevila po téměř sto letech

Zdroj: James Dorey Photography

Samozřejmě ne jedna konkrétní stoletá včela. To by toho byla plná všechna média, kdyby se našla stoletá včela… ale typ včely. Oficiálně se jmenuje Pharohylaeus lactiferus a naposledy byla spatřena v roce 1923.

Jan Studnička
Jan Studnička 28.2.2021, 13:08

Pharohylaeus lactiferus

Od chvíle, kdy dorazili Evropané do Austrálie a zřídili z ní jednu z nejnebezpečnějších, ale nejkrásnějších věznic v historii, přišel světadíl už o čtyřicet procent původní rozlohy svého pralesa. Ve spojení se stále horšími a horšími případy divokých požárů se tak nějak nepředpokládalo, že by Pharohylaeus lactiferus mohla někde přežívat.

Studie včelích expertů Olivie Davies a doktora Tobiase Smithe vystavěná na absenci pozorování tohoto typu včely za posledních sto let předpokládala její vyhynutí. Jenže než prohlásíme druh za vyhynulý, měli bychom se po něm nejdřív podívat, že. Austrálie má ostatně s falešnými rozsudky nad druhy své zkušenosti, vakovlk tam vyhynul už dvakrát.

Hon na vzácnou včelu vedl biolog James Dorey, kterého byste mimochodem měli sledovat na instáči, protože je zároveň amatérským fotografem a jeho fotky včel jsou vážně super. Ten snímek nahoře, ten je od něj.

Šest statečných

Expedice se rozhodla prozkoumat celkem dvacet lokací v Novém Jižním Walesu a Queenslandu, kde byla lactiferus před sto lety naposledy spatřena. A byl to skutečně úkol pro experty, protože v obou oblastech se vyskytuje téměř přes pět set typů včel. Nakonec však byla výprava úspěšná. Tak napůl.

Pharohylaeus lactiferus byla sice objevena, ale celkem se podařilo najít pouhých šest kusů, což znamená, že včela stojí na pokraji vyhynutí. „To je alarmující z mnoha důvodů, mimo jiné třeba proto, že víme jenom velmi málo o její biologii a chování,“ vysvětluje doktor Dorey.

Včely ale mají problémy obecně. Přestože jsou zásadní součástí každého ekosystému, v němž se vyskytují, jejich populace se každoročně výrazně snižuje. K jejich hynutí přispívají jak klimatické změny, tak rozšíření monokultur, což má za následek to, že nejzdravější a nejšťastnější jsou včely ve městech, kde mají alespoň nějakou diverzitu jídelníčku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články