fb pixel Po smrti už nic není, říká částicový fyzik ve snaze vyvrátit ‚pověry‘ – G.cz
Vyhledávání

Po smrti už nic není, říká částicový fyzik ve snaze vyvrátit ‚pověry‘

Zdroj: ImgFlip.com

Posmrtný život je v různých formách zakotven v téměř každé lidské kultuře. Pro někoho je víra v další pokračování takřka životní nezbytností, pro jiného je to prachobyčejná pověra. A pokusí se ji (zbytečně) vyvrátit pomocí kvantové fyziky.

Jan Studnička
Jan Studnička 20.2.2021, 13:56

Pověry

Profesor Sean Carroll, který přednáší kosmologii a fyziku na Kalifornském technologickém institutu, se otázkou posmrtného života zabývá už řadu let. A jeho primárním cílem je vědecky dokázat, že nic takového jako další úroveň bytí zkrátka neexistuje. Podle jeho názoru podobné pověry jen brzdí lidského ducha a tím lidstvo jako takové.

Osobně se domnívá, že věda nemůže doopravdy prozkoumat hluboké otázky vesmíru, lidského bytí a vědomí, dokud všichni vědci nepřestanou lpět na představách o nesmrtelné duši. A podle profesora Carrolla jsou to skutečně jenom představy. Alespoň to tak prezentoval britskému magazínu Express.

Fyzika, baby

Pokoušel se totiž vyřešit otázku lidské duše přes svou odbornost. Tedy fyziku. Fyzikální zákony, které řídí náš každodenní život, jsou nám velice dobře známy,“ vysvětluje. Aby existovala nějaká možnost vědomí, jež pokračuje i poté, co naše tělesná schránka přestane fungovat, muselo by být vědomí naprosto oddělené od těla. Což není,“ doplňuje. Naše mysl je soubor atomů a elektronů.“

Carroll se dál snaží vysvětlit nemožnost posmrtného života kvantovou teorií pole. Ta absurdně zjednodušeně říká, že existuje „pole“ pro každý typ částice, kterou můžeme ve vesmíru najít. Tedy všechny fotony jsou na stejném poli, všechny elektrony jsou na stejném levelu. Podle profesora by během umírání testování dávno muselo najít nějaké „spirituální pole“ s částicemi vědomí. Ale pochopitelně nenašlo.

Profesor Carroll je do práce viditelně zapálen, a to je hezké. Ostatně vždycky je super vidět experta pracovat na vrcholu svých sil, ale… domnívat se, že absence důkazů duše donutí lidi přestat v ni věřit, je přeci jenom maličko naivní.

Podobné články

Doporučujeme

Další články