fb pixel Bill Gates se domnívá, že by bohaté země měly přejít na syntetické hovězí – G.cz
Vyhledávání

Bill Gates se domnívá, že by bohaté země měly přejít na syntetické hovězí

Zdroj: Profimedia.cz

V interview pro MIT Technology Review Bill Gates mluvil na téma hovězího a o tom, kolik emisí nás stojí kus flákoty na talíři. Podle jeho názoru by měly státy přejít stoprocentně na syntetické hovězí. Ty bohatší státy minimálně.

Jan Studnička
Jan Studnička 17.2.2021, 12:06

Krávy jsou krávy

Bill Gates teď dělá promo kolečko po magazínech, protože dělá reklamu své nové knize Jak se vyhnout klimatické katastrofě. A v interview s MIT Technology Review dropnul jednu z věcí, kterou popisuje ve své knize - bohatší státy by měly stoprocentně přejít na syntetické hovězí.

Bohatšími zeměmi se myslí všechny kromě osmdesáti nejchudších států. Ty podle jeho názoru nedokopeme k tomu, aby se krav vzdaly. Ale i tam by podle něj bylo fajn použít geneticky modifikovaných zvířat, abychom omezili poměr emisí, které jsou vyžadovány k vyprodukování masa.

Rostoucí světová populace má na svědomí i mnohem více dobytka, a právě chov dobytka zanechává otřesně hlubokou stopu na životním prostředí. Největší hrozbou je pochopitelně metan, jejž krávy produkují. Vzhledem k emisím jsou na tom hůř než auta. Nabízí se různá řešení; například alternativní krmivo, které už zkouší některé fastfoodové řetězce. Mořské řasy jsou například pro krávy vhodné a způsobují výrazně nižší produkci metanu.

Podle Gatese tohle ale není dostatečné řešení. Podle něj je cestou syntetika.

Na chuť se dá zvyknout

Na chuť se dá zvyknout a hlavně se má časem zlepšovat,“ říká zakladatel Microsoftu. Brzy bude cenový rozdíl tak zanedbatelný, že půjde změnit uvažování veřejnosti nad podobnými otázkami,“ dodává. „Hovězí ze zkumavky“ podle něj nikdy nebude moci cenou konkurovat tradičnímu získávání masa, ale rostlinné alternativy podle něj mohou. Ostatně sám investoval nemalou částku do podobných projektů, jak Impossible Foods, tak Beyond Meat.

Tenhle fakt nicméně řadu lidí odrazuje od toho, aby brala Gatesovu předpověď vážně. Tohle a taky to, že je to reptilián, jenž nás nechává čipovat, že. Konzervativní média už ale taky jedou titulky ve stylu „pro boháče bez žebírek a podobně“. Možná si jako lidstvo nezasloužíme přežít.

Podobné články

Doporučujeme

Další články