1. Tvůrci Ústavy
Na konventu se sešli odborně zdatní právníci, kterým se podařilo vytvořit normu s velkým přesahem, která funguje už přes dvě století. Stejně jako Ústava sama, jsou ještě dnes slavná jména jejích tvůrců. Za "Otce Ústavy" je považován americký politik James Madison. Důležitého konventu se účastnili i budoucí prezidenti Spojených států amerických George Washington, Benjamin Franklin a Thomas Jefferson.
2. Základní principy Ústavy Spojených států amerických
Základní principy, na nichž je Ústava založena, obsahuje již úvodní preambule. Nejdůležitější je spravedlnost a svoboda. Zde citujeme preambuli Ústavy Spojených států amerických: "My, lid Spojených států, abychom vytvořili dokonalejší jednotu, nastolili spravedlnost, upevnili domácí klid a zabezpečili obranu země, podporovali růst všeobecného blahobytu a zabezpečili dobrodiní svobody sobě i svému potomstvu, dáváme si tuto Ústavu Spojených států amerických."
3. Neúčastnily se všechny státy
Závěrečného hlasování se ani neúčastnily zástupci všech států. Konvent začal už v květnu 1787 a účast přijalo 12 tehdejších nezávislých států, přičemž každý z nich vyslal své zástupce. Neúčastnil se Rhode Island, což ale k přijetí zákona však nevadilo. Následně byla Ústava postoupena k ratifikaci.
4. Dodatky
Tvůrci Ústavy si byli vědomi, že v průběhu času se bude muset dokument přizpůsobovat požadavkům nové doby. Na druhou stranu se však obávali, aby nedocházelo ke změnám moc často, aby nebyly změny šity horkou jehlou. Bylo odsouhlaseno, že ke změnám bude docházet formou dodatků. Jejich schvalování není vůbec snadné. Svědčí o tom i množství dodatků navržených a schválených. Od roku 1789 se Kongres zabýval více než 10 000 ústavními dodatky a ke dnešnímu dni má Ústava 27 dodatků a uplatňováno jich je jen 26.
5. Listina práv
Prvních deset dodatků Ústavy je označováno jako Listina práv. Například první dodatek se zaobírá právem na svobodu vyznání. Kongres podle něj nesmí zavádět státní náboženství. Třetí dodatek zakazuje vládě v domě míru užívat domy občanů pro ubytování vojáků. Šestý dodatek pak zaručuje obviněným právo na rychlý veřejný proces před porotou. Osmý dodatek zase zakazuje požadovat příliš vysoké kauce.
6. Další dodatky a nedotknutelnost
Většina dalších dodatků se zaobírá občanskými a politickými svobodami jednotlivce. Pasáže jednotlivých dodatků jsou vnímány jako nedotknutelnutelné, často se o nich ale diskutuje.
7. Hojně diskutovaný dodatek o držení zbraní
Druhý dodatek Ústavy Spojených států americký zaručuje právo držet a nosit zbraně. Tento dodatek je nejkratší a nejvýstižnější ze všech. Nejspíše je i nejdiskutovanější. Snahy o omezení možnosti držení zbraní, například aby se zpřísnila pravidla pro pořízení zbraně, se objevují pravidelně. Zvláště po tragických střeleckých incidentech, ke kterým dochází na území USA bohužel poměrně často. Snahy o zvýšení kontroly držení zbraní se ale prosadit neprosadilo. Dodatky jsou přece nedotknutelné, což je základ demokracie. Občas na ní bohužel ulpí krev.
8. Význam druhého dodatku
Zatímco my máme blanické rytíře, Američané mají druhý dodatek. Právo nosit zbraně mají proto, aby mohli svrhnout tyranskou vládu, která by omezovala základní lidská práva. Alespoň za tímto účelem byl druhý dodatek sepsán. Aby se lidé mohli bránit, když je nejhůře.
A zde si můžete podívat na 5 zajímavostí z počátků kinematografie u nás: od první filmové projekce uplynulo už přes 122 let.