Vyjednávání o Prahu stále pokračuje: Stane se novým primátorem Hřib, nebo Pospíšil? – G.cz
Vyhledávání

Vyjednávání o Prahu stále pokračuje: Stane se novým primátorem Hřib, nebo Pospíšil?

Karel Schwarzenberg u voleb + DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Komunální i senátní volby jsou už nějakou dobu za námi a zatímco ve většině městech a městských částech už se ví nebo tuší, kdo se postaví do čela obcí a měst, tak pražský magistrát stále netrpělivě čeká na svého primátora. Neustále formující se koalice ve složení Praha sobě, Piráti a Spojené síly se stále nevyjádřila na téma, kdo povede naše hlavní město. Pirátům se nelíbí kumulace funkcí a některým stranám se pro změnu nelíbí Jan Wolf v pozici radního pro kulturu.

Martin Miko
Martin Miko 19.10.2018, 10:52

Piráti mají zájem o pozici primátora a měl by jím být pravděpodobně Zdeněk Hřib, jelikož získali ze všech tří koaličních stran nejvíce hlasů. Zbylým stranám se nelíbí jeho nezkušenost a kritici se obávají, aby vše nedopadlo jako s Adrianou Krnáčovou v minulém volebním období. Hřib však v médiích veřejnost ujišťuje v tom, že nehodlá opakovat stejné chyby jako bývalá primátorka Prahy a je připravený se této funkce ujmout.

Další téma, které trápí Piráty, je samozřejmě kumulace funkcí, což znamená, že v případě Jana Čižinského z Praha sobě nesmíme zapomínat, že je poslancem a zároveň i kandidátem na primátora Prahy. Pirátům by se asi nelíbilo, kdyby Čižinský seděl na více židlích zároveň, takže je pravděpodobně předmětem koaličních vyjednávání, kolik funkcí najednou dovolí Piráti Čižinskému, aby mohla vzniknout fungující koalice, která povede Prahu. Čižinský si však na postu primátora nelpí, takže to vypadá tak, že je smířen s tím, že stane jedním z radních.

Každopádně v jedné věci mají Piráti od začátku jasno. Nechtějí v žádném případě ustoupit v boji o křeslo primátora Prahy, kterým by měl být Zdeněk Hřib. Prý by dokonce v případě nesouhlasu ostatních stran v koalici z dohody ustoupili, což by otevřelo vrátka pro pozapomenutou ODS a hnutí ANO v čele s Petrem Stuchlíkem, který už se smířil s tím, že zůstane v opozici.

U Jiřího Pospíšila je to prý buď a nebo. Je totiž stále ještě poslancem Evropského parlamentu za TOP 09. Mandát mu však v příštím roce vyprší a proběhnou další volby, proto se nyní poohlíží o nové funkci, kterou by mohl vykonávat. Když se Pospíšil nestane primátorem, tak s telkou pravděpodobností zůstane europoslancem a je zároveň i dost pravděpodobné, že v příštím roce bude znovu kandidovat.

Kdo se nakonec stane primátorem našeho hlavního města? Bude to Zdeněk Hřib nebo Jiří Pospíšil? Co si myslíte vy? Napište nám do komentářů!

A zde se můžete podívat na galerii inovativních koloběžek, které se válí po Praze zničené.

Podobné články

Doporučujeme

Další články