fb pixel Všechno nejlepší, Fanánku! 5 nejzásadnějších projektů frontmana kapely Tři sestry – G.cz
Vyhledávání

Všechno nejlepší, Fanánku! 5 nejzásadnějších projektů frontmana kapely Tři sestry

Dnes slaví své 52. narozeniny František Moravec, kterého však všichni mnohem lépe a důvěrněji známe především jako Lou Fanánka Hagena, frontmana pub rockové kapely Tři sestry, ale i jako legendárního textaře a otce sedmi dětí. Ačkoliv ho všichni máme za hospodského pankáče, tak dlouhodobě patří k našim komerčně nejúspěšnějším textařům, proto bychom si měli připomenout 5 zásadních projektů, za kterými Fanánek stojí.

Martin Miko
Martin Miko 18.6.2018, 14:12

1. Tři sestry

Debutová deska kapely Tři sestry nesla název Na Kovárně to je nářez a vyšla v roce 1990. Už název desky odkazuje na hostinec Na staré Kovárně, která se nacházela v Praze-Braníku. Tato deska je dodnes považována za jednu z nejlepších alb kapely.

Hagen složil stovky hitů, ale Pijánovka z roku 1993 patří mezi nejvýraznější hity jeho kapely Tři sestry. Poprvé vyšla na desce Švédská trojka z roku 1993. Ve sloce se prý objevuje zmínka o autonehodě Alexandra Dubčeka z roku 1992.

2. Teď královnou jsem já

Ačkoliv to zní podivně, tak Lou Fanánek Hagen se rovněž věnuje i psaní muzikálových písní. V roce 2003 se podílel na složení libreta pro muzikál Kleopatra. Posléze spolupracoval jako textař v muzikálech Kat Mydlář a Princezna Zmrzlina. Jeho největším muzikálovým hitem byla jednoznačně píseň Teď královnou jsem já.

3. Těžkej Pokondr

Koncept kapely Těžkej Pokondr je jasný. Vzít co nejznámnější světový hit a přezpívat ho s vtipným a trefným textem. K vytvoření vtipného textu, však potřebujete dobrého textaře, a proto se toho ujal Lou Fanánek Hagen, který se posléze stal autorem většiny jejich textů.

4. Šmoulové

Na konci 80. let a v 90. letech se jednalo o absolutní hit pro dětské posluchače. Jednalo se o takový Těžký Pokondr pro děti, kterému pomohly známé hity přezpívané známými českými zpěváky, kterým byly upraveny hlasy. Desky Šmoulů patří mezi nejprodávanější v historii ČR a jednalo se o zdařilý komerční projekt.

5. Maxim Turbulenc

Zdá se, že Fanánek je nejvíc multifunkční textař v branži. Dokáže napsat rockovou vypalovačku, muzikál, popový hit a dokonce i písničku pro děti. Jeho texty pomohly k úspěchu kapely Maxim Turbulence. Ano, tři obézní muži v barevném pyžamu zpívají na playback. V jednoduchosti je síla... a peníze.

Lou Fanánek Hagen nesložil jen dobré písně, ale z komerčního hlediska ovládá své řemeslo více než dobře a své hudební texty vždycky dokázal dobře zmonetizovat, což neumí každý.

A zde je 5 oblíbených českých písní, které by mohly nahradit naši hymnu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články