Vraždící hroši, ztracené miliardy a dalších 6 zajímavostí o mafiánském bossovi Pablo Escobarovi

Obrázek uživatele Martin Miko
01.12.2018, 12:04

Dnes by své 69. narozeniny oslavil kultovní kolumbijský drogový boss a jeden z nejbohatších mužů své doby – Pablo Escobar. Legendy o jeho činech a bohatství se vyprávějí dodnes a ještě pravděpodobně dlouho vyprávět budou. Přečtěte si 8 zajímavostí o tomto muži, který byl v 80. letech zodpovědný za dovoz 80 % veškerého kokainu do USA.

1. Pablo vlastnil ZOO

Na svém extravagantním panství v Puerto Triunfo měl Escobar svou soukromou ZOO, ve které žili hrochové, žirafy, sloni a spousta dalších zvířat. Zejména hroši se po smrti svého páníčka dostali do volné přírody, přemnožili se a dnes terorizují místní, dokonce prý i napadají a zabíjejí jejich děti.

2. Může za smrt až 4 tisíc lidí

Escobar je zodpovědný za zabití zhruba 4 tisíc osob, včetně 200 soudců a 1000 policistů, novinářů a dalších vládních činitelů. Dle některých odhadů je toto číslo ještě mnohem vyšší, ale všechny vraždy se mu nedaly dokázat. Nemilosrdnou krutostí si Escobar chtěl získat to, co mu nejvíc chybělo; respekt.

3. V minulosti kraloval distribuci kokainu do USA

Díky mnoha filmům víme, že Escobar byl v pašování kokainu opravdový král. V 80. letech byl zodpovědný za 80 % veškerého propašovaného kokainu do USA.

4. Začínal jako pouliční kšeftař a zloděj

Když byl teenager, tak se rozhodl, že bude krást náhrobky na hřbitovech. Z těch posléze sundaval nápisy a prodával je jako nové. Už tehdy měl sen stát se mladým milionářem, což se mu posléze i podařilo. Dopomohly mu k tomu i krádeže automobilů, pašování cigaret a elektroniky nebo padělání výherních losů. Do světa drog se dostal až na začátku 70. let.

5. Výdělky a ztráty v číslech

Vzhledem k tomu, že Escobar propašoval pravidělně do USA kolem 15 tun kokainu, jeho kartel dokázal někdy vydělat ročně i 22 miliard dolarů. Pašovat šlo někdy až čtvrt tuny kokainu jedním letem. Zajímavé je, že měl Escobar ve svých trezorech tolik peněz, že mu je požíraly krysy, které mu snědly někdy až 2 miliardy dolarů ročně.

6. Miliardář podle časopisu Forbes

Časopis Forbes se rozhodl, že Escobara zařadí na seznam nejbohatších lidí světa. V žebříčku figuroval od roku 1987 až do roku 1993. V roce 1989 se dokonce dostal na sedmé místo na světě.

7. Novodobý Robin Hood

Na Pabla Escobara se sice pohlíží jako na drogového dealera a vraha, nicméně své finanční prostředky využíval i ke konání dobra. Chudí lidé ho měli rádi, jelikož jim dával peníze a stavěl pro ně domy. Navíc sponzoroval kolumbijský fotbal. Pašeráci byli známí tím, že pomáhali budovat infrastrukturu pro lepší možnosti pašování a Escobar nebyl výjimkou.

8. Poklad Pabla Escobara

Říká se, že Escobar velkou část svého jmění ukryl na různých místech Kolumbie. Celá částka, které se přezdívá Escobarův poklad, se prý pohybuje kolem 50 miliard amerických dolarů. O hledání peněz bývalými agenty CIA byl natočen i dokumentární seriál.

A zde je 22 neuvěřitelných skrýší pašeráků drog a zvířat.


Komentáře

Doporučeno pro vás