fb pixel Vražda vycházející popové hvězdy Seleny Quintanilla-Pérez: „Královna Tejana“ byla zastřelena předsedkyní svého fanklubu – G.cz
Vyhledávání

Vražda vycházející popové hvězdy Seleny Quintanilla-Pérez: „Královna Tejana“ byla zastřelena předsedkyní svého fanklubu

Zdroj: Juan23carlos - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=146082983

Dne 31. března roku 1995 byla v texaském městě Corpus Christi zavražděna Selena Quintanilla-Pérez. Vycházející popovou hvězdu zastřelila předsedkyně jejího fanklubu. Reakce veřejnosti na Seleninu smrt byla svým rozsahem přirovnána k reakcím, které následovaly po smrti Johna Lennona, Kurta Cobaina či Johna F. Kennedyho.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 29.3.2024, 09:11

Královna Tejana

Selena Quintanilla-Pérez se proslavila jako zpěvačka kapely Selena y los Dinos. Kapela podnikala rozsáhlá turné a hrála v tanečních sálech, restauracích a nočních klubech na americkém jihozápadě a v Mexiku. Jejich hudební styl „Tejano“ mísil tradiční mexické písně a latinskoamerickou taneční hudbu s popem a rockem. Selena se v 19 letech stala milionářkou a kulturní ikonou, přičemž její album Selena Live z roku 1993 získalo cenu Grammy za nejlepší mexicko-americké album.

Ačkoli jejím rodným jazykem byla angličtina, zpívala Selena španělsky. Její hudba "potvrdila kulturní dualitu většiny fanoušků a dokázala, že můžete přijmout tradice země, ze které pocházíte, a zároveň být moderní," napsal Joe Nick Patoski v nekrologu popové hvězdy v časopise Texas Monthly. "Královna Tejana" byla oblíbená u mnoha členů mexicko-americké i širší latinskoamerické komunity jakožto superhvězda, která byla zároveň dobrým vzorem.

Vražda

Seleně bylo pouhých 23 let, když byla zavražděna. Před Seleninou smrtí rodina Quintanillových podezírala Yolandu Saldivarovou, bývalou zdravotní sestru, která se stala prezidentkou Selenina fanklubu a manažerkou dvou Seleniných butiků s oblečením, ze zpronevěry finančních prostředků. Selena si se Saldivarovou domluvila schůzku 31. března 1995 v motelu v texaském Corpus Christi, aby si vyzvedla několik chybějících bankovních výpisů a převzala zpět kontrolu nad svými financemi.

V pokoji 158 hotelu Corpus Christi Days Inn však Saldivarová střelila Selenu do ramene. Seleně se podařilo dostat do haly a odhalit přítomným totožnost svého vraha, byla však smrtelně zraněna. Saldivarová se poté na parkovišti u motelu pustila do devítihodinové přestřelky s policií, která skončila jejím zatčením. Saldivarová byla souzena a odsouzena za vraždu Seleny na doživotí.

Rozloučení

Jakmile byla zpráva o smrti Seleny oznámena, fanoušci se shromáždili u Seleniných butiků, v hotelu Days Inn a před zpěvaččiným rodinným domem, aby zanechali květiny a vzdali jí hold. Přibližně 60 000 lidí se přišlo se Selenou rozloučit do kongresového centra Bayfront Plaza v Corpus Christi, kde byla její rakev vystavena k veřejnému smutečnímu obřadu. Soukromý pohřeb byl v San Antoniu přenášen živě televizí a rozhlasem.

V době své smrti Selena pracovala na svém prvním dvojjazyčném anglicko-španělském albu. Posmrtně vydané album Dreaming of You vyšlo v roce 1995 a bylo prvním tejanským albem, které se dostalo na první místo hitparády Billboard. Tehdejší texaský guvernér George W. Bush vyhlásil 16. duben, den jejích narozenin, jako „Den Seleny“. Navzdory své tragické smrti zůstává Selena i nadále ikonou hudby a identity Tejano.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články