fb pixel Vražda po křtu Paroubkovy knihy: Za zastřelení Václava Kočky si Ďuričko odseděl 9 let – G.cz
Vyhledávání

Vražda po křtu Paroubkovy knihy: Za zastřelení Václava Kočky si Ďuričko odseděl 9 let

Zdroj: profimedia

Dnes si „připomínáme“ neslavné výročí, kdy do vězení nastoupil Marek Dalík, nechvalně proslulý lobbista a také kdysi pravá ruka někdejšího předsedy vlády Mirka Topolánka. Není to ale jediný skandál české politiky, kdy někdo skončil za mřížemi. Jsou některé další, mnohem děsivější. Křest knihy Česko, Evropa a svět očima sociálního demokrata od tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, jenž se odehrál v pražské restauraci Monarch, skončil před 15 lety tragédií. Tragédií, na jakou budou naše novodobé dějiny ještě dlouho vzpomínat.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 6.11.2023, 17:26

Tragédie na křtu Paroubkovy knihy

Václav Kočka mladší byl český podnikatel a syn Václava Kočky staršího. Jeho hlavní podnikatelskou činností bylo provozování lunaparku na pražském Výstavišti a Matějské pouti už od 90. let. K politice, a to primárně skrz ČSSD, měl i společně se svou rodinou poměrně blízko, protože prostřednictvím agentury 1. česká produkční spolupracoval na předvolební kampani ČSSD před parlamentními volbami v roce 2006. V té době byl dokonce i členem ČSSD. Rok 2006 byl významný nejen volbami, ale i únikem takzvané Kubiceho zprávy, která se objevila na veřejnosti jen pár dnů před nimi. Zahrnovala například informace o vyšetřování vraždy podnikatele Františka „kmotra“ Mrázka a jeho vztahů s českými politiky, ale i další kauzy. Ve spisu byla například popisována i domovní prohlídka u Tomáše Pitra a dokumenty v ní nasvědčovaly tomu, že za vraždou Mrázka může být osoba, která je popisována jako „Kočka“. Nicméně původ těchto informací ani vražda Františka Mrázka nebyly v té době objasněny a novináři se nemohli shodnout na tom, jaký Kočka to asi tak mohl být.

Na 9. října 2008 se Jiří Paroubek, který v té době byl poslancem ČR a předsedou ČSSD, rozhodl uspořádat křest své nové knihy pod názvem Česko, Evropa a svět očima sociálního demokrata. Křest se měl konat v pražské restauraci Monarch. Na akci bylo pozváno mnoho českých politiků a dalších známých tváří. Vše probíhalo naprosto bez problémů. Autogramiáda se konala od půl osmé do desáté hodiny večerní, jenže problém nastal až o hodinu později, když se v podniku potkal Bohumír Ďuričko s Václavem Kočkou mladším. Z původního barového hecování v přátelském duchu se stal spor kvůli urážení kolotočářů. Pak následovala rána pěstí ze strany Kočky, na kterou Ďuričko zareagoval tím, že vytáhl pistoli a během potyčky třikrát vystřelil z legálně držené zbraně. Tuto verzi před lety sdělil Ďuričko médiím. Oba prý byli silně opilí.

Tehdy čtyřicetiletý Kočka podlehl střelným zraněním a zemřel. Na místě pak policie zadržela Ďurička jako podezřelého z vraždy. 12. října 2008 byl obviněn z vraždy a vzat do vazby. I když mu hrozilo až 15 let vězení, nakonec byl odsouzen na 12,5 let ve věznici se zvýšenou ostrahou plus musel uhradit 1 550 000 Kč rodině Kočkových. Ve vězení však Ďuričko nelenil a napsal zde knihu Kočkoviny, ve které popsal své vztahy s Jiřím Paroubkem a poodhalil zde i zákulisí organizovaného zločinu. V roce 2010 byl osloven lidmi z okolí Jiřího Paroubka, kteří odkoupili práva k jeho knize za několik milionů korun. Cílem bylo ochránit volební výsledek ČSSD a Jiřího Paroubka, jenž byl tehdy volebním lídrem strany. Nicméně od této akce se Paroubek distancoval. Práva ke knize získala společnost Gitero Estates, kterou vlastní Jakub Kotrba, jak uvádí Wikipedia.org. V lednu 2011 se kniha objevila na webu Vaše věc.

Po devíti letech se Bohumír Ďuričko dočkal podmínečného propuštění z vězení a v roce 2018 se rozhodl přejmenovat. Nyní se jmenuje Benedikt Reinhold Diera. Vždyť jsme říkali, že oproti tomuhle příběhu je celá „kauza Dalík“ jen takový mírný odvar. Nemyslíte?

Podobné články

Doporučujeme

Další články