Volební bizár lidovců a Starostů: Pražskou kandidátku povede moravský patriot Gazdík, co chtěl Praze sebrat miliardy – G.cz
Vyhledávání

Volební bizár lidovců a Starostů: Pražskou kandidátku povede moravský patriot Gazdík, co chtěl Praze sebrat miliardy

Hrdý Moravák Petr Gazdík si myslí, že poté, co celou dobu kope ve sněmovně za venkov, uspěje i v Praze.
Zdroj: twitter.com

Politika bývá místy plná paradoxů. Mnoho se jich tradičně vyjeví v předvolebním období, tudíž se s blížícími říjnovými volbami do poslanecké sněmovny máme na co těšit. Kolotoč bizarností zahájila koalice lidovců a hnutí STAN, která se do čela pražské kandidátky rozhodla dát předsedu Starostů Petra Gazdíka. Ten si přitom po celou dobu působení v politice buduje image moravského patriota a většině Pražanů tak leda nadzvedl mandle návrhem na to, aby šlo z daní méně peněz hlavnímu městu a více venkovu.

Jan Palička
Jan Palička 25.5.2017, 15:59

V politice často dochází ke střetu mnohdy diametrálně odlišných názorů a postojů. Často to, jak se jednotliví politici projevují, ovlivňuje místo jejich původu. Každý chce podvědomě kopat za svůj rodný kraj, a leckdy tak pohled na věc politika z Prahy jako by byl úplně z jiného světa než názor politika z mostecka nebo například z jižní Moravy.

K poněkud paradoxnímu kroku střetu dvou odlišných kultur a mentalit se rozhodla koalice KDU-ČSL a hnutí STAN, která do čela pražské kandidátky do podzimních voleb do poslanecké sněmovny vybrala předsedu Starostů Petra Gazdíka. Na tom by nebylo nic tak neobvyklého, předseda lidovců Bělobrádek bude celorepublikovým lídrem a předseda druhé koaliční strany obdržel první místo v hlavním městě, kde tradičně kandidují nejvýraznější tváře stran.

Poněkud podivně může nicméně působit skutečnost, že Gazdík si po celou dobu svého působení v politice zakládá na image moravského patriota. I na sociálních sítích jako bývalý starosta obce Suchá Loz na Uherskohradišťsku často sdílí příspěvky o tom, jak se rád podílí na dění ve své domovské obci, která je typickým představitelem jihomoravského venkova. V Praze sice jako poslanec tráví dost času, ale nemůže být pochyb o tom, že jeho srdce patří Moravě.

Praha je sice typická tím, že značnou část obyvatel tvoří tzv. „náplava“, tedy lidé, kteří se do hlavního města přistěhovali odjinud, nicméně i oni velmi rychle začnou svět vnímat optikou Praha versus zbytek republiky. Právě to se vždy stalo kamenem úrazu každého importovaného politika, který se pokoušel v Praze o kariéru, ať už to byl bývalý primátor Hudeček původem z Olomouce nebo současná primátorka, Slovenka Krnáčová. Jakmile člověk není Pražák, tak v očích obyvatel metropole prostě nemůže Praze rozumět.

Gazdík svůj pokus uspět v Praze jako kovaný Moravák komentuje tak, že trocha moravského selského rozumu nikde neuškodí. Jenže právě rozumování někoho odkudsi z Moravy je něco, na co Pražáci nejsou zvědaví. Obzvláště pak v případě Gazdíka, který se do paměti obyvatel hlavního města zapsal tím, že prolobboval na půdě poslanecké sněmovny změnu rozpočtového určení daní, která Prahu připravila o 650 milionů korun ročně ve prospěch venkova. Původně chtěl Praze sebrat více než dvě miliardy.

Popularita doma na moravském venkově tak Gazdíkovi pochopitelně stoupla, jelikož jasně ukázal, že kope v dresu těch, kteří ho do poslanecké sněmovny zvolili. Jestli ale očekává, že mu to pomůže ke zvolení v Praze a že obyvatelé hlavního města mu uvěří, že bude v parlamentu hájit jejich zájmy, když donedávna šel systematicky proti nim, pak nejspíše žije předseda STAN v ještě vzdálenějším vesmíru, než jaký pro Pražáky představuje Zlínský kraj.

Zde se pak dozvíte více o nejzásadnějším kandidátovi lidovců do těchto i všech ostatních voleb.

Podobné články

Doporučujeme

Další články