fb pixel Volby v Teplicích: Kdo nahradí Kuberu? Senátorem chce být kněz i oblíbený komunista – G.cz
Vyhledávání

Volby v Teplicích: Kdo nahradí Kuberu? Senátorem chce být kněz i oblíbený komunista

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Tento víkend proběhnou v Teplicích doplňovací volby do Senátu, jejichž vítěz má nahradit zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu, který funkci senátora vykonával téměř 20 let. O tento post se zajímá například ředitel místního gymnázia, současný primátor Teplic, hejtman Ústeckého kraje nebo bývalý kněz, který se proslavil tím, že se že se ve městě zabarikádoval v kostele. Volby navíc proběhnou za mimořádných hygienických opatření.

Martin Miko
Martin Miko 4.6.2020, 12:41

Kdo nahradí Kuberu v Senátu?

5. a 6. června 2020 proběhnou na Teplicku doplňovací senátní volby, které jsou zároveň prvními volbami po pandemii koronaviru, takže lze očekávat, že budou probíhat za mimořádných hygienických opatření. Ministerstvo vnitra dokonce vydalo směrnici s návodem, který přesně definuje, jak se budou muset voliči Kuberova náhradníka chovat. Při vstupu do volební místnosti si budou muset například voliči dezinfikovat ruce a k volebním urnám vstupovat pouze v rouškách. Tu budou moci sundat pouze při prokazování své totožnosti členům komise. Ti samozřejmě budou mít na sobě taktéž roušky. Samozřejmostí budou i již tradiční dvoumetrové rozestupy. Zarážející je například fakt, že lidé, kteří jsou v karanténě, se nebudou moct zúčastnit voleb. To všechno je samozřejmě v rámci ochrany veřejného zdraví. Na členy volebních komisí v obvodu č. 32 navíc čeká počítání lístků v jednorázových rukavicích nebo s použitím dezinfekčního gelu.

Doplňovací volby do Senátu z důvodu náhlé a nečekané smrti předsedy Senátu Jaroslava Kubery se měly konat už na konci března, jenže kvůli epidemii koronaviru se vláda rozhodla je přeložit na 5. a 6. června 2020. Kuberovým následníkem se stane jeden z devíti potenciálních kandidátů. O post senátora se uchází starostka Hrobčic Jana Syslová (STAN), starostka města Bílina Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO), ředitel střední školy Zdeněk Pešek (Trikolóra), starosta Duchcova Zbyněk Šimbera (ČSSD), hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM), bývalý kněz Eugen Freimann (Rozumní), krajský zastupitel Bohumil Ježek (SPD), ředitel Gymnázia Teplice Zdeněk Bergman (Senátor 21) a současný primátor města Teplice Hynek Hanza (ODS).

Nahradit takovou politickou osobnost, jakou byl Jaroslav Kubera (ODS), bude samozřejmě velmi složité. Není divu, když za sebou měl 24 let práce primátora města a necelých 20 let v pozici senátora. Poslední dva roky byl navíc předsedou Senátu, takže od jeho nástupce jsou poměrně velká očekávání. Kuberovým tradičním soupeřem byl v senátorských volbách od roku 2000 Oldřich Bubeníček, kterému se však nikdy nepodařilo ho porazit. V roce 2012 se to nepodařilo ani jeho komunistickému kolegovi Jaroslavu Dubskému. V roce 2018 byl hlavním protikandidátem Jaroslava Kubery ředitel Gymnázia Teplice Zdeněk Bergman.

Nyní bude situace jiná. Podle popularity a dosavadních politických zkušeností je velmi pravděpodobné, že se bude jednat o souboj mezi hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem a teplickým primátorem Hynkem Hanzou, kteří rozjeli v rámci Teplic obrovskou kampaň. Pozadu nezůstává ani městský zastupitel a ředitel přestižního gymnázia Zdeněk Bergman, jehož plakáty visí po celém městě.

Případné druhé kolo se uskuteční 12. a 13. června 2020.

Podobné články

Doporučujeme

Další články