fb pixel Virová krize končí, jak na ni reagují banky? – G.cz
Vyhledávání

Virová krize končí, jak na ni reagují banky?

Zdroj: dotFox

Venku se můžeme už nějakou dobu pohybovat bez roušky a veřejná místa se začínají zaplňovat tak, jako tomu bylo před nástupem koronaviru. Někdo se chystá na koncert, někdo si zajde do kina a někdo třeba do banky. Právě bankovní sektor patří k oblastem, které na pandemii (a především následnou ekonomickou krizi) musí reagovat dlouhodobými změnami. Česká národní banka několikrát po sobě snížila úrokové sazby, které mají velký vliv na hospodářský růst. Co to znamená pro banky a jak se tyto změny projeví na finančních rozhodnutích zákazníků?

Komerční sdělení 17.6.2020, 16:42

Výhodnější hypotéky

I banky, podobně jako například restaurace, musí teď řešit výpadek příjmů. Jednak kvůli horší ekonomické situaci klientů, kterým se nechce riskovat s našetřenou rezervou peněz, druhak kvůli vládním opatřením či vstřícným nabídkám odkladů splátek. Proto může být nyní překvapivě snazší dosáhnout na nové úvěry či hypotéku. Stát pomohl bankám motivovat zákazníky tím, že snížil přísné limity týkající se poskytování hypoték. Od 1. dubna například došlo k uvolnění limitu ukazatele DSTI ze 45 % na 50 %. Není to jenom bankovní hatmatilka, reálně se tím totiž snížila potřebná výše příjmu posuzovaného při žádosti o hypotéku.

Refinancování hypotéky se stává schůdnou a výhodnou cestou, jak dlouhodobě ušetřit. Refinancování znamená, že stávající hypotéka se splatí novou hypotékou uzavřenou u konkurenční banky s lepší nabídkou. Možnost refinancování nastává před koncem období fixace úrokové sazby. Výhodné hypotéky se začínají objevovat u mnoha bankovních institucí. Pokud vám brzy končí období fixace, je nejvyšší čas se rozhlédnout po nabídkách konkurence. Nejlépe vám v tom pomůže online hypoteční kalkulačka a následná domluva přímo se zástupci banky.

Spoření je těžké

Spořící účet v současné situaci nikomu velkou radost neudělá. Inflace se již několik měsíců drží na úrovni kolem 3 %, takže úspory naspořené na účtu s úrokem maximálně 1,5 % ji nedokáží svým zhodnocením předběhnout. Přesto může být spořící účet dobrým pomocníkem, který vám alespoň zajistí psychologickou ochranu před vyčerpáním vaší železné zásoby. Opravdová možnost znásobení vašich peněz čeká na akciových trzích, které jsou však stále velmi nestabilní.

Pozor na nesolidní půjčky

Ne pro každou situaci je vhodné žádat o úvěr banku. I přes rozvolňování limitů se stále jedná o časově a administrativně náročnou záležitost. Bohužel velké množství lidí buď přišlo o práci, nebo nyní dostávají snížený plat. Co když pak na konci měsíce nezbyde dostatek peněz na zaplacení některých účtů? U nebankovních institucí si můžete vyřídit rychlou půjčku, často v podstatě bez doložení příjmu.

Dávejte si ale velmi dobrý pozor na to, od koho si půjčujete. Někteří poskytovatelé zdánlivě nabízejí extrémně výhodné úroky, za kterými se skrývá hora tajemných poplatků, které vás extrémně zatíží a teoreticky uvrhnou do dluhové pasti. Vždy pozorně čtěte podmínky půjčky a zkontrolujte hodnotu RPSN, která určuje, kolik opravdu celkově za svůj úvěr zaplatíte. Nekalí poskytovatelé mají tendenci důležité informace o RPSN a obrovských sankcích za opožděné splácení schovávat hluboko v dokumentu o podmínkách půjčky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články