Víme první: Vladimir Putin znovu vítězem volebního utkání! A to ještě ani neproběhlo...

Obrázek uživatele Honza Kistanov
14.3.2018, 13:03

Prezidentské volby v Rusku sice proběhnou až 18. března, svého vítěze už ale podle odborníků i selského rozumu mají. Je téměř jisté, že současná hlava země Vladimir Putin obhájí svou pozici a na východě se tak v příštích šesti letech mnoho nezmění. Nad v podstatě zbytečnými volbami jsme se zkusili alespoň zasmát; glosátor Honza Kistanov si to celé představil jako sportovní utkání...

Mistr mistrů

Zdá se to možná neuvěřitelné, ale stávající první muž Ruska znovu obhájil svůj mistrovský titul a bude kralovat zemi i dalších 6 let. Musel obstát v tvrdé konkurenci prestižních politických atletů. Ukázalo se ale, že Vladimir Putin neusnul na pomyslných vavřínech a tvrdě trénoval. Životní výkon, který předvedl v tvrdém finiši, znovu potvrdil staré známé rčení – jednou mistr, navždy mistr.

Jeho soupeři, kteří místo příprav marnili čas nesmyslnými sebeprezentacemi v televizi a vzájemným osočováním prostřednictvím médií evidentně nepochopili, že nejdřív je to trénink, pak teprv polibek žen, jak ví již od pradávna Jiří Korn. Zatímco Xenia Sobčak, známá moderátorka slavné reality show Dom 2 (něco jako VyVolení) trénovala hlasivky v duelech se slavným fackovacím robotem Vladimírem Žirinovským, Vladimir Putin seděl za zdmi Kremlu a připravoval pověstnou nekampaň.

Možná se vám slovo nekampaň zdá jako oxymoron, ale sami víme, kam tyhle nekampaně dokážou člověka dostat. Tu na Hrad, tu do Kremlu… Zkrátka mazaná taktika nezveřejňování průběhu tréninků a zásadní nebavení se s novináři. Třeba Vladimir nakonec také vyhraje ve dvou zcela odlišných disciplínách. Tou první je, jak již víme teď, prezidentsví. Tou druhou by mohlo být například... carství? Tato vítězná taktika při poslední olympiádě klapla Ester Ledecké, tak proč by to nešlo u Putina?

Grigorij Javlinskij – vůdce “opoziční” strany Jabloko – udělal naprosto fatální chybu v koncovce a místo toho, aby se připravoval na vrchol své kariéry, vyšel do ulic Moskvy na pochod za Borise Němcova (bývalý opozičník, kterého nechal Putin odstranit kvůli kritice ruské vojenské intervence na východně Ukrajiny, vicepremiér Ruska v letech 1997-1998), kde se ošklivě nachladil, a tak nastupoval v oslabení.

Sledování sčítání výsledků bylo velmi dramatické. Xenia Sobčak první dvě hodiny od uzavření volebních místností dramaticky atakovala hranici 3 %, ale těsně před ukončením hlasování ji v dechberoucím souboji předběhl Vladimir Žirinovský s konečným výsledkem 3,1%. Javlinský musel nakonec objet ještě dvakrát trestný okruh za protesty proti vlasti a odchází z voleb s výsledkem 2,2%.

Kandidát Komunistické Strany Ruské Federace Pavel Grudinin nakonec ze závodu odstoupil, protože se cestou, coby bývalý předák Leninova Sovchozu (v českém kontextu čti JZD Slušovice), zasekl při probíhání kolem rozpadlého družstva, ve kterém se lidé hádali o to, kdo zpronevěřil více družstevní nafty.

Na jiného komunistického kandidáta, závodníka startujícího s číslem 6, Maxima Surajkina ze strany Komunisté Ruska, byla vztažena presumpce viny, který se od konce voleb ještě nebyl schopen dostat ani k veřejnému tiskovému prohlášení. Nyní se totiž zpovídá před komisí na Petrovce (čti věznice Pankrác).

Další kandidát, Boris Titov, podnikatelský ombudsman zastupující Stranu Růstu, byl uvědoměn komisí, že růst člověk přestává v 18 letech, a proto byl rovnou diskvalifikován za porušování pravidel. A zmiňovat Sergeje Baburina, posledního ze startujících a outsidera soutěže, nemá ani moc cenu. Prostě se účastnil, děkujeme.

Nečekaně famózní výsledek Vladimira Putina, tedy 51 % hlasů při divácké účasti více než 70 %, je po výše zmíněných dramatech skutečně ohromující. A opozičník Alexej Navalný? Ten se svým konceptem “protestu voličů” a provokátorskými výzvami, aby lidé seděli doma a nechodili k volbám, prostě jen, no, zůstal sedět doma. Protože nejít volit znamená dostat do každé domácnosti přídělem gaye, povinnou doživotní vojenskou službu a převýchovu dětí pro západní režimy.

Doufáme, že fantastické utkání politických borců Ruska nebude narušeno falešnými západními dopingovými testy, Putinovo vítězství zůstane bez poskvrny podpůrnými prostředky, a bude tak dalších 6 let kralovat mistrovskému sportu řízení Ruska.

A tady se podívejte na skandál během ruské předvolební debaty.


Komentáře