fb pixel
Vyhledávání

Vila Tugendhat: Nejslavnější stavba Brna zažila dobré i zlé časy

Zdroj: Autor: Ben Skála – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=136773138

Vila Tugendhat v Brně je důležitou funkcionalistickou stavbou. V roce 1928 ji postavil architekt Ludwig Mies van der Rohe pro manžele Tugendhatovy. Bohužel, kvůli svému židovskému původu museli Tugendhatovi v roce 1938 opustit dům. Poté se do vily nastěhovala německá armáda. Co je na této vile výjimečné? Jde se o jednu z prvních staveb, která kombinuje moderní design s funkcionalitou.

Martin Miko
Martin Miko 8.4.2024, 12:45

Vila, která to neměla lehké

Jak to vypadá, když dáte architektovi volnou ruku a neomezený rozpočet? Přesně tímto způsobem vznikla tato fascinující stavba, kterou zaplatil otec Grety Tugendhat. Celkem za ni zaplatil neuvěřitelných pět milionů korun, což byla v té době neuvěřitelná suma. Manželé Tugendhatovi se do vily nastěhovali v roce 1930, avšak moc dlouho se v ní „neohřáli“. A to vše kvůli vzrůstajícímu nebezpečí ve 30. letech.

Tugendhatovi opustili Československo ještě před podpisem Mnichovské dohody, což jim umožnilo zachránit většinu vybavení z vily. Poté, co gestapo obsadilo dům v roce 1939 a zařadilo ho do majetku Třetí říše, se do něj nastěhoval Walter Messerschmidt, ředitel Klöckner-Werke, který v něm měl i svou kancelář a inicioval první úpravy budovy. Během konce války byla vila převzata Rudou armádou, která v ní ubytovala nejen vojáky, ale i koně. Po válce byla vila značně poškozena a využívána různými způsoby, včetně taneční školy a léčebny pro děti s vadami páteře.

Vila byla zařazena mezi kulturní památky až v roce 1969, což umožnilo její rekonstrukci po deseti letech. Cílem bylo vrátit ji do původního stavu, avšak rekonstrukce neprošla úplně hladce. I když se vila dostala do stavu podobného tomu před válkou, nebylo všechno identické, což bylo kritizováno. Hlavní kritika směřovala k špatnému zasklení hlavního prostoru, kde byla použita běžná skla místo unikátních, která se při výrobě drahým leštěním vůbec neleskla. Navíc došlo k poškození dochovaného vybavení koupelny.

Dne 8. června 1992 se na zahradě vily Tugendhat uskutečnily první jednání mezi Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem, kteří byli tehdy vítězi voleb. Tato setkání vedla k dohodě o rozdělení Československa, která byla později podepsána 26. srpna téhož roku.

Poté byla vila Tugendhat převedena pod správu brněnského muzea a zpřístupněna veřejnosti. V roce 2004 měla proběhnout další rekonstrukce vily, ale soutěž byla označena za zmanipulovanou a zrušena. Několik let poté potomci původních majitelů požádali o vrácení domu, avšak město jejich žádost odmítlo a dalo přednost firmě, která původní soutěž vyhrála.

Během oprav se podařilo vrátit do vily část původní půlkruhové stěny z makassarského ebenu, která byla nalezena v menze brněnské právnické fakulty. Tato stěna sloužila během éry nacismu jako bar pro příslušníky gestapa.

Zdroje informací:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vila_Tugendhat

https://www.unesco-czech.cz/900_404245_prohlidka-vily-tugendhat/

https://www.bam.brno.cz/objekt/c327-vila-tugendhat

https://pamatkovykatalog.cz/vila-tugendhat-22013172

Podobné články

Doporučujeme

Další články