fb pixel Vidíš měsíc, Danieli: Švédský film vypráví skutečný příběh fotoreportéra, kterého zajal Islámský stát – G.cz
Vyhledávání

Vidíš měsíc, Danieli: Švédský film vypráví skutečný příběh fotoreportéra, kterého zajal Islámský stát

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Daniel Rye je dánský fotoreportér, který si před několika lety prošel peklem - spolu s dalšími kolegy z branže se totiž dostal do zajetí Islámského státu. Po vysvobození všechny oběti poměrně barvitě popsaly, co prožívaly - to dobré i to špatné. Na motivy jejich výpovědí vznikla kniha a nyní i film Vidíš měsíc, Danieli, který aktuálně vstupuje do českých kin.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 2.3.2020, 08:29

Daniel v zajetí

V roce 2013 došlo k jednomu z nejhorších únosů poslední doby. Dánský fotoreportér Daniel Rye byl zajat teroristickou organizací Islámský stát a držen jako rukojmí 398 dnů. Silný příběh měl několik rovin; Danielova muka v teroristickém vězení, hrůzu, kterou prožívala Danielova rodina v Dánsku, snažící se vyrovnat se strachem, že už nikdy neuvidí svého syna živého. Klíčovou osobou celé události byl vyjednavač Arthur, který sehrál zásadní roli při zajišťování Danielova propuštění.

Rye ale nebyl jediný novinář, kterého tehdy ISIS zadržel. Mezi zajatci byl například i americký novinář James Foley, italský humanitární pracovník Federico Motka, francouzský novinář Didier Francois, jeho krajan, bloger Pierre Torres nebo novinářka Puk Damsgard, která o svých zkušenostech napsala knihu. V ní popisuje fyzické mučení i psychický teror, ale také přátelství mezi oběťmi únosu, jejich pocity a myšlenkové pochody. Na motivy jejího díla byl nyní natočen film s názvem Vidíš měsíc, Danieli.

Napínavý koprodukční snímek režírovalo duo Niels Arden Oplev a Anders W. Berthelsen. Tvůrci vytvořili podle ohlasů napínavý, autentický počin, který bez patosu a falešných emocí, přesto divácky atraktivně líčí události, ke kterým skutečně došlo a pro "běžného" člověka jsou jen těžko uvěřitelné.

Skandinávský počin je od 27. února k vidění i v českých kinech. Jeho aktuální hodnocení na ČSFD sahá na krásných 87 %. Na IMDb dostal film 8,1 hvězdiček z 10. To napovídá, že se jedná o velmi kvalitní drama, které bychom všichni měli vidět. Protože toho teroru teď máme v reálném životě málo, že ano...

Podobné články

Doporučujeme

Další články