Vést kapelu jako firmu aneb 5 dovedností, které vás naučí hraní v hudební skupině – G.cz
Vyhledávání

Vést kapelu jako firmu aneb 5 dovedností, které vás naučí hraní v hudební skupině

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Každý z nás někdy v průběhu života chtěl mít hudební kapelu a někteří si dokonce tento sen splnili. Mít kapelu není samozřejmě jen o tom skládat dobrou hudbu, ale zahrnuje i umění zvládat spoustu dalších oblastí, které pochopíte až za chodu. Zde je 5 věcí, o které vás obohatí zakládání a fungování v hudební kapele.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 24.6.2021, 12:29

1. Umění spolupráce a kompromisu

Když chcete bejt noví „Redhoti“ nebo „Stouni“, tak musíte být minimálně čtyři. Jako první si musíte definovat žánr, který chcete hrát a určit si role v kapele. Je to v podstatě jako v politice. Učíte se umění kompromisu a ústupků a zároveň se snažíte prosadit svoje zájmy a nápady. Vždycky je to něco za něco a všichni jste na sobě v podstatě závislí.

2. Managerování kapely

Umění domluvit se s promotéry, nahrávacím studiem nebo vydavatelstvím je poměrně velká alchymie, do které musíte dospět. Začíná to e-maily a telefonáty a končí to na místě, kdy řešíte stage plán se zvukařem atd atd. Povětšinou to řeší jeden člověk z kapely za všechny nebo se o tyhle věci stará manager, což je člověk, kterej by měl mluvit za vás. V podstatě se taky jedná o člena kapely.

3. Co je to ten PR? Vyspat se se Zagorkou!

Jak zařídit, aby se o vaší kapele mluvilo a psalo? Hodně rychle pochopíte, že člověk by měl šokovat. Někdo z kapely se musí vyspat s někým slavnějším, než jste vy, nebo musíte udělat „něco“, o čem se bude psát a mluvit. Poperte se s Nohavicou, nahrajte hymnu pro Dělnickou stranu nebo si prostě vymyslete svůj drsný životní příběh, ve kterém vám fotr típal vajgl o rameno a pak vás znásilňoval děda. Lidi chtěj emoce a drsné životní příběhy.

4. Marketing je základ

Díky fungování v hudební kapele pochopíte, že to není jen o tom složit písničku v garáži. Můžete být nejlepší kapela na světě, ale když o vás nikdo neví, tak je to k ničemu. Proto si časem uvědomíte, že dobrý marketing je základ. Mít aktivní sociální sítě, dobré promofotky a objevovat se na všemožných akcích, je pro interprety v podstatě základ jejich úspěšného fungování. Leoš Mareš nevyprodal O2 Arénu, protože má skvělou hudbu, ale protože má super promo a každý ví, kdo je Leoš Mareš.

5. Finanční gramotnost

Poměrně rychle a snadno vám dojde, že když stojí pronájem dodávky 1500,- a benzín skoro 500,-, tak nemůžete hrát za 1000,-. Když se kapela rozjede, jezdíte často a cestovné vám zaplatí, tak si uvědomíte, že bude lepší si pořídit dodávku, protože se vám to prostě vyplatí. Jedná se o jednoduchou matematiku a selský rozum, takže žádného finančního poradce potřebovat nebudete.

Mít kapelu vás tedy obohatí v mnoha a mnoha oblastech, aníž byste chtěli. Je to v podstatě podobné jako vést firmu. Takže vést kapelu jako firmu by mělo být vaším životním mottem.

A zde jsou 4 zajímavostí, které už nyní víme o chystaném filmu o kapele Queen.

Podobné články

Doporučujeme

Další články