Velký krok pro českou kinematografii. Lída Baarová míří na Netflix – G.cz
Vyhledávání

Velký krok pro českou kinematografii. Lída Baarová míří na Netflix

Zdroj: csfd.cz

Placená online videopůjčovna Netflix koupila práva na vůbec první český film. Na největší streamovací videodatabázi filmů a seriálů, kterou používá 100 milionů uživatelů v 190 zemích světa, se budeme moci podívat na úspěšný snímek Filipa Renče Lída Baarová. Film bude nabízen v českém jazyce s možností titulků v českém a anglickém jazyce.

Martin Miko
Martin Miko 27.5.2017, 06:43

Ďáblova milenka

Českému historickému filmu Lída Baarová se podařilo zařadit se do databáze globální streamingové databáze Netflix. V hlavní rolích snímku se objevila Táňa Pauhofová nebo Gedeon Burkhard, kterého čeští diváci znají ze seriálů Komisař Rex nebo Cobra 11. Lída Baarová získala 3 nominace na Českého lva (vedlejší herecká role, nejlepší hudba, nejlepší výprava), žádnou z nominací však ve vítězství neproměnila. Adolfa Hitlera si zahrál český herec Pavel Kříž. Původně panovaly obavy, zda herec známý z komediální série Básníků dokáže sehrát takto vážnou roli, ve finále byl ale jeho Hitler děsivým způsobem přesvědčivý. Film na Netflixu nenaleznete jako Lídu Baarovou, ale pod názvem Devils Mistress neboli Ďáblova milenka.

Lída Baarová byla v Česku vnímána rozporuplně. Ačkoliv byl snímek Filipa Renče se svými 70 miliony korun poměrně nákladný, byl kritikou i diváky hodnocen jako průměrný film. Dle filmové databáze CSFD.cz disponuje hodnocením 52 %, přičemž ho hodnotilo rovných 9 000 uživatelů portálu. Na druhou stranu ho ale v kině vidělo přes 414 tisíc diváků a letošní televizní premiéru sledovalo 1,8 milionu lidí, čímž se stal jedním z nejnavštěvovanějších a nejsledovanějších snímků a tím pádem si tvůrci nemohou stěžovat na to, že by Lída Baarová byla co do tržeb propadákem.

Státní fond české kinematografie snímek v loni podpořil částkou 15 milionů korun, což byla více než polovina z celkového ročního rozpočtu, což se nikdy předtím nestalo. Nepřiměřená dotace vyvolala vlnu kritiky ze strany ostatních filmových tvůrců a veřejnosti. Na film přispěl i miliardář Karel Janeček, pro kterého jeho úspěch v kinech i to, že se jako první dostal na Netflix, znamená významný úspěch na poli, do kterého se se svými aktivitami zatím moc nepouštěl. Mohlo by to pro něj být motivací k tomu stát se filmovým mecenášem české kinematografie, která obecně trpí podfinancováním.

Seriálový magnát Netflix

Do České republiky dorazil Netflix v lednu 2016 jako konkurence HBO GO, Voyo a O2TV. Nicméně co se týče obsahu, tak se kromě streamingu seriálů věnuje i tvorbě vlastních seriálů, do kterých vkládá nemalé finanční prostředky. Seriál |The Crown o mladé Alžbětě II. je v současné době nejdražším počinem v historii seriálové tvorby. V současné době pracuje cca na 30 seriálech zároveň. U nás se prosadily například seriály jako Narcos, House of Cards, Stranger Things nebo Orange Is the New Black.

„Máme obrovskou radost, a budeme se s našimi dalšími filmovými projekty více zaměřovat na Hollywood,“ prozradil Filip Albrecht, který prodej filmu s Netflixem dohodl. Jednání trvala bezmála rok a otevřela dveře dalším domácím snímkům, které můžou Lídu Baarovou v celosvětovém streamování následovat.

Jedinou nevýhodou Netflixu je pro českého diváka bohužel skutečnost, že služba nabízí pouze necelou stovku filmů a seriálů s českými titulky. Pokud si chcete Netflixu užít naplno, musíte umět anglicky. Na Lídu Baarovou se ale můžete podívat v původním znění.

Zde se pak dozvíte více o financování snímku a o tom, jak se Filipu Renčovi podařilo získat na něj peníze ze státních zdrojů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články