fb pixel Velké mrzení protiruských liberálů: Dvě největší protiputinovské ikony se projevily jako zrůdy – G.cz
Vyhledávání

Velké mrzení protiruských liberálů: Dvě největší protiputinovské ikony se projevily jako zrůdy

Ruský prezident Vladimír Putin se mezi liberálně smýšlejícími lidmi ze Západu rozhodně netěší přílišné popularitě. I v Česku tak v mnoha protiruských kruzích platí, že kdo se Putinovi otevřeně postaví a kritizuje ho, ten je pomalu vynášen do nebes. Nepříjemná situace pak nastává, když se dvě největší ikony boje proti Putinovi – Alexej Navalnyj a Naďa Savčenková – během pár dnů projeví úplně jinak, než by od nich jejich fanoušci očekávali.

Jan Palička
Jan Palička 31.3.2017, 10:22

Vladimír Putin jako ruský prezident patří mezi největší nepřátele všech liberálně smýšlejících obyvatel západního světa. Stejně jako například tureckému prezidentovi Erdoganovi nebo v poslední době i jejich americkému protějšku Trumpovi je i Putinovi vytýkán sklon k autoritářství a diktatuře. Nezbytným prvkem odporu proti Putinovi je i podpora jeho odpůrců.

I čeští antiputinisté mají své modly, které pro ně byly symbolem odporu proti nenáviděnému prezidentovi. Tomu je ale nejspíše po uplynulém týdnu konec. Jak Putinův největší oponent Alexej Navalnyj, tak ukrajinská poslankyně Naďa Savčenková se totiž oba zvládli pouhými pár větami zpronevěřit všemu, čemu jejich západní liberální podporovatelé tak věří.

Opoziční ruský politik Navalnyj se kvůli střetům s Putinem již několikrát dostal do vězení, naposledy když organizoval masivní protivládní demonstrace v centru Moskvy. Pro mnohé západní pozorovatele se tak stal symbolem možnosti změny poměrů v Rusku, bez ohledu na fakt, že Navalnyj byl odsouzen za zpronevěru. Když je někdo Putinovou nemesis, jdou podobné prohřešky v očích fanoušků stranou.

Své podporovatele nicméně počátkem týdne Navalnyj šokoval prohlášením, že kdyby se stal ruským prezidentem, rozhodně by nevracel poloostrov Krym Ukrajině a za mnohem důležitější problém by považoval zamezení imigrace islámských radikálů z Blízkého východu. To byla pro liberály, kteří bojují za navrácení Krymu i za umožnění bezbřehého přijímání uprchlíků, tvrdá rána. Savčenková ovšem zasadila ještě mocnější direkt.

Bývalá ukrajinská operátorka bojového vrtulníku Savčenková se dostala do povědomí Putinových odpůrců tehdy, když byla během války na Ukrajině zajata a obviněna Ruskem z vraždy. Když ve vězení držela protestní hladovku, tisíce liberálů z celého světa podepisovaly petice za její propuštění. Poté, co odsouzenou Savčenkovou Rusové vyměnili za dva na Ukrajině vězněné piloty, byla nejprve zvolena do ukrajinského parlamentu a následně jako hrdinka dostávala jedno pozvání na politické konference za druhým. Zavítala i do Česka, kde ji hostila proti Putinovi nejaktivněji vystupující TOP09.

Stejně jako Navalnyj i Savčenková zklamala naděje do ní vkládané a ukázalo se, že není tou volnomyšlenkářskou liberální mučednicí, za kterou ji mnozí považovali. V televizním interview naplno odhalila svůj antisemitismus, když prohlásila, že se jí nelíbí, že Ukrajinu dle jejího názoru ovládli židé, které nazvývala posměšně židáky. Zatímco Hitler by nejspíše měl radost, v liberálních kruzích to zpustilo lavinovou reakci pobouření.

Pochopitelně že ti skalní odpůrci Putina nemají problém označit zprávy o výrocích Navalného a Savčenkové za produkt smyšlené ruské propagandy a pokračovat v adoraci obou osobností. Většina ale naštěstí pochopila, že ne všechno je tak, jak by chtěli, a občas se prostě v člověku spletete. Přiznat si chybu v tom, že podporovali někoho, kdo si jejich porporu tak úplně nezasloužil, je pro všechny cenným ponaučením.

Ostatně pro všechny by případ Navalného a Savčenkové měl být lekcí o tom, že nic není černobílé a když se někdo postaví jednomu zlu, nutně to nemusí znamenat, že sám není reprezentantem zla jiného. A vyhovět náročné představě v relativním blahobytu žijícího západního liberála o tom, jaké hodnoty by měl člověk ctít, je v zemích jako Rusko nebo třeba Turecko či Sýrie poněkud nadlidský výkon.

Pokud na rozdíl od Savčenkové a Navalného s Putinem sympatizujete, TADY se můžete inspirovat a objednat nějaké suvenýry s jeho podobiznou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články