fb pixel Vědci našli způsob, jak prozkoumat oceány na Europě – G.cz
Vyhledávání

Vědci našli způsob, jak prozkoumat oceány na Europě

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Sonda Galileo minula Europu a nasbírala hromadu cenných dat o povrchu i atmosféře. Díky nim tak mohli vědci z Evropské kosmické agentury vytvořit matematickou simulaci, která jim překvapivě vyplivla způsob, jakým se dají prozkoumat mimozemské oceány skrývající se pod tlustou vrstvou ledu.

Jan Studnička
Jan Studnička 15.5.2020, 11:29

Přitom taková blbost

Europa je jedním z měsíců Jupitera, jen o něco málo menší než náš Měsíc. Což znamená, že patří do rodiny extrémně zajímavých vesmírných těles jako je Io nebo Ganymed. Konkrétně Europa je ale pro vědce nejzajímavější, protože o ní víme, že je pokryta tlustou (jakože geologicky tlustou) vrstvou ledu a pod ní je voda. Dost pravděpodobně ohromný oceán.

Kde je voda, mohl by být život, takže kdykoli pošleme sondu někam daným směrem, snažíme se na Europu brejlit co nejvíc, abychom se toho dozvěděli, co nejvíc. Nejvíce jsme na ní vykoukali s Voyagerem 1 a 2 a teď naposledy okukovala měsíc sonda Galileo. A ta přinesla zajímavá data. Jednak jsme si mohli pořádně prohlídnout ty “čáry” na povrchu měsíce, které ukazují, že ne všude je čistý led… ale hlavně Galileo přinesla zprávu o podezřele nízkém výskytu protonů v atmosféře. Protony jsou pochopitelně pozitivně nabité subatomární částice. Je to taková drobnost. Doslova neviditelná drobnost.

Lidé si vždycky najdou cestu

Simulace vytvořená z dostupných dat v Evropské kosmické agentuře našla vysvětlení. Podezřelý nedostatek protonů v atmosféře může být výsledkem souhry dvou faktorů, jednak gravitačního působení Jupitera a jednak (pozor) únikem par do atmosféry.

A ten druhý faktor je pro nás extrémně zajímavý. Protože to vypadá, že páry unikají přímo z oceánu, což znamená, že musejí mít místo, kudy unikají. Někde na tom měsíci jsou díry v té ohromně tlusté vrstvě ledu. A když jsou tam díry, kterými může pára ven, můžeme my tou dírou dovnitř.

V podstatě nám stačí zaměřit oblaka páry a pak už jen poslat sondu, která se umí doškrábat až dolů. Do temnoty neznámého a mimozemského (!) oceánu. Jen si uvědomte, jak strašidelné jsou hlubiny pozemského oceánu a teď si představte, že byť jen na dálku pilotujete tuhle sondu. A nezapomeňte, kde je voda, tam může být život.

Pokud tam teda nějaký bude, budou to pravděpodobně neviditelné formy života jako bakterie a podobně, ale… stejně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články