fb pixel
Vyhledávání

Vánoce jsou konečně tady! Víte, proč se jim vlastně říká Vánoce a že je jehovisté neslaví?

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Proč se vlastně Vánocům říká Vánoce a proč je slavíme zrovna 24. prosince? Vánoční svátky jsou plné zajímavých tradic, které sice ochotně absolvujeme každý rok, jenže většinou ani netušíme, proč a za jakým účelem. Naštěstí jsme tu my, abychom vás tak trochu vzdělali. Vy pak můžete před svou rodinou zamachrovat.

Martin Miko
Martin Miko 24.12.2020, 10:08

Jak je to s těmi Vánocemi?

Asi to pro vás není nikterak překvapující, ale slovo Vánoce pochází z německého jazyka. Původně staroněmecký výraz Weinachten vznikl složením slov světit (wiha) a nacht neboli noc. Podle Etymologického slovníku od Václava Machka pochází tento výraz z doby předcyrilometodějské, takže pojmenované Vánoce jsou tu s námi ještě mnohem déle, než si myslíte.

Na druhou stranu Štědrý den k sobě váže mnoho lidových tradic od dob středověku. Mezi tyto zvyky patřil například půst, pohoštění, obdarovávání mezi rodinou a přáteli, pečení bílého pečiva, chození na koledu, příprava ovoce nebo házení slámy na podlahu. Některé z těchto zvyků mají pohanský původ, takže se tím pádem přímo neopírají o křesťanství, jiné se opírají přímo o to, co stojí v Písmu svatém.

V následující galerii vám vysvětlíme, jak to s těmi Vánocemi vlastně je. Koneckonců, dnes z oněch původních (před)křesťanských tradic dodržujeme málokterou a i význam prosincových svátků se v moderní době značně proměnil.

Doufáme, že jste se nyní o Vánocích dozvěděli něco víc, než jste doufali.

Užijte si Štědrý den!

Podobné články

Doporučujeme

Další články