Válečný zločinec premiérem
Žalobce zvláštního tribunálu v Haagu předvolal dnes již bývalého kosovského premiéra Ramushe Haradinaje z důvodu podezření ze spáchání válečných zločinů, kterých se měl dopustit během války v Kosovu v letech 1998 až 1999, což byl i hlavní důvod jeho rezignace. V souvislosti s tím navíc oznámil, že v příštích volbách nebude se svou stranou kandidovat, jelikož by nerad zhoršil postavení jeho země ve světě. Nejen on, ale i další členové Kosovské osvobozenecké armády jsou podezřelí z toho, že se za války aktivně podíleli na masových vraždách, znásilňování, věznění lidí nebo únosech. Sám Ramush by mohl nejspíš hodně vyprávět, jelikož jeho život je plný tajemného zákulisí, které sahá až na konec 80. let.
V té době se rozhodl emigrovat do Švýcarska, kde pracoval jako dělník a vyhazovač. Zde se mu rovněž podařilo navázat kontakt s kosovskými migranty a hlavně podsvětím, což mu otevřelo cestu k přípravě odboje proti Srbům. V roce 1996 přicestoval do Albánie, kde se spojil s kosovskou mafií, která žila hlavně z prodeje drog, zbraní a prostituce, a společnými silami začali zakládat bojové tábory bojových jednotek Kosovské osvobozenecké armády (UCK). Rok před válkou v Kosovu byl při přestřelce se srbskou hlídkou zabit jeho bratr Luan.
Když v roce 1998 vypukla válka, zapojil se do ní Haradinaj jako jeden z předních velitelů. Jeho UCK vraždila své odpůrce, znásilňovala nevinné ženy, unášela, mučila. Nutno podotknout, že toto násilí nebylo pácháno pouze na Srbech, ale i na Romech a Albáncích, kteří byli podezření z nedostatečné loajality, nebo kteří se stýkali se Srby.
Po zásahu NATO v roce 1999 se z UCK stal Kosovský ochranný sbor TKM, který Haradinaj vedl společně s Agimem Cekem. Postupně se politicky spojili s Demokratickou stranou Kosova v boji proti Demokratické lize Kosova. Výsledkem byly další zločiny proti lidskosti v podobě ilegálního zatýkání občanů, lustrování lidí, zabavování majetku, nelegálního vynucování daní a znárodňování. Součástí toho byla i likvidace novinářů a politických oponentů, což přerostlo k vraždám v TKM.
V polovině roku 2000 se Haradinaj rozhodl odejít z TKM a založit si vlastní stranu. Jmenovala se Aliance pro budoucnost Kosova. Už o 4 roky později se stal předsedou vlády, avšak ne na dlouho, jelikož byl mezinárodním soudem v Haagu obviněn z válečných zločinů, kam o rok později odjel, jenže byl ještě téhož roku propuštěn. Následovala likvidace údajných svědků, kteří měli usvědčit Haradinaje ze zločinů. Ty, které nezlikvidoval, pak měl přinutit k tomu, aby vypovídali v jeho prospěch. V roce 2008 tak Mezinárodní trestní tribunál v Haagu rozhodl, že je Haradinaj nevinný, jelikož neexistovaly žádné důkazy. Údajně měl však Haradinaj zabít celkem 19 potenciálních svědků a ostatní se ze strachu ze smrti báli vypovídat.
V roce 2017 se opět stal kosovským premiérem, z čehož mrazí. Je s podivem, že muž, který stál za masakrem tolika lidí, dokázal tolikrát ve své zemi politicky uspět. Zastrašování je holt silná páka.
A zde vás překvapí, že herec Kevin Spacey má zničenou kariéru kvůli kampani MeToo.