fb pixel Vakovlk už vyhynul dvakrát a možná ho to čeká i potřetí – G.cz
Vyhledávání

Vakovlk už vyhynul dvakrát a možná ho to čeká i potřetí

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Vakovlk je takový posterboy pro zvířata, která člověk dohnal až k vyhynutí. Máme totiž jeho fotky, víme, jak vypadal, ale… už nemáme žádného vakovlka. Ale není to tak úplně naše vina. A možná, že se brzy vrátí ze záhrobí. Jak už to ostatně jednou udělal.

Jan Studnička
Jan Studnička 7.9.2020, 15:40

Nesuď šelmu podle vzhledu

Vakovlk tasmánský nebyl velké zvíře. Vážil nějakých šestnáct sedmnáct kilogramů a uměl být docela rychlý. Byl to noční tvor s charakteristickými pruhy na zádech, kvůli kterým se mu občas říká tasmánský tygr. A to je popravdě tak nějak všechno, co o něm víme. Samozřejmě, že z anatomického hlediska ho máme prohlédlého skrz naskrz. Víme například, že vak měla samice i samec a u samce sloužil vak jako „ochrana vnějších pohlavních orgánů“, což se nám jeví jako vrcholně praktická záležitost.

Víme ale jenom velmi málo o jeho chování ve volné přírodě. Drtivá většina pozorování pochází totiž ze dne a v zajetí jsme se toho o něm příliš nenaučili. A pak si prostě vyhynul, trouba jeden. V těchto dnech má smutné výročí, poslední kus v zajetí umřel 7. září v roce 1936.

A věřili byste, že to nebylo poprvé, co vyhynul?

Nadvakrát

V Austrálii začal vakovlk vymírat už před dvěma tisíci lety. Bylo to pravděpodobně tím, že ho lovili Aboridžinci, ale třeba i pes dingo, jenž se dostal na kontinent tři tisíce let před první bílou tváří, která se tam objevila. Právě na kontinentu tedy vakovlk vyhynul úplně a byl považován za ztraceného. A pak se zjistilo, že přežívá v Tasmánii.

První zmínky o podivném pruhovaném zvířeti nosili námořníci už od konce sedmnáctého století, ale oficiálně byl vakovlk popsán až na přelomu sedmnáctého a devatenáctého století přírodovědci. Napodruhé ho už zcela spolehlivě dostali bílí lidé. A to hlavně proto, že se věřilo, že vakovlk v noci útočí na ovce, což si dovedete představit, že se nikomu nemohlo líbit. Takže se pruhovaná liška střílela na potkání.

Že by znovu?

V posledních letech se ale množí zprávy o pozorování vakovlka v přírodě. Dokonce se objevilo pár rozmazaných fotek a všichni jsou jako na trní. Je možné, že tam někde ještě jsou? Možná. Část expertů tomu pořád ještě věří. Australské úřady samozřejmě nikomu nedávají falešnou naději, takže pořád dokola opakují, že pozorování bedlivě sledují a čekají. Nebylo by super, kdyby se vakovlk vrátil ze záhrobí potřetí?

Třeba by se nám ho konečně podařilo nezabít!

Podobné články

Doporučujeme

Další články