fb pixel Takový „Vietnam po australsku“: Když to ostrovní armádě ve válce nandali ptáci emu – G.cz
Vyhledávání

Takový „Vietnam po australsku“: Když to ostrovní armádě ve válce nandali ptáci emu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Austrálie si zítra připomíná jedno neslavné výročí. 2. listopadu 1932 začala oficiálně válka vedená australskou armádou proti přemnoženým ptákům emu. A Austrálie tuto válku potupně prohrála...

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 1.11.2019, 18:16

Bizár týdne

Ač to zní sebešíleněji, australská vláda tuto operaci oficiálně nazývala válkou proti ptákům emu. Oč šlo? Na počátku 20. let přerozdělila Austrálie tisícovky pozemků na západě země bývalým australským (ale i britským) vojákům, kteří se vraceli z Evropy z bojů první světové války. Do té australská armáda významně zasáhla po boku Spojeného království. Farmářský život byl ale významně narušen na počátku let třicátých, kdy do Západní Austrálie přišlo přes 20 000 ptáků emu, kteří většinu roku žijí v centru země a na západ se vydávali jen v období páření.

Ptákům se ale velice zalíbilo nově zkultivované území, které do té doby bylo zcela pusté – farmáři vybudovali nové vodní zdroje a především pole plná pšenice, do níž se davy ptáků okamžitě pustily. Krom toho ptáci probourávali ploty, čímž dovolili škůdcům vniknout na dříve ohrazená pole, a aby toho nebylo málo, ohrožovali i samotné farmáře. Drama!

Samopaly proti ptákům

Farmáři byli pochopitelně rozhořčeni – jejich těžce budované hospodářství bylo během krátké chvíle zcela v troskách. Jelikož to byli většinou bývalí vojáci, ihned je napadlo, že by šlo proti ptákům použít samopaly. Farmáři proto napsali oficiální žádost vládě do Melbourne, že požadují doručení zbraní na ochranu svého živobytí. Ministr obrany, Sir George Pearce, po setkání s farmáři souhlasil s použitím samopalů proti ptákům, ale jen za podmínky, že proti škůdcům zakročí oficiální australská armáda, a že náklady na ubytování a stravu zaplatí sami farmáři.

„Válka proti ptákům emu“ začala 2. listopadu 1932 pod vedením majora G. P. W. Mereditha bojem v okresu Campion. Vojáci vyzbrojeni dvěma samopaly Lewis se pokusili postřílet hejno asi 50 ptáků, kterým se ale podařilo z větší části uprchnout. Akce skončila relativním neúspěchem, jelikož dle oficiálních zpráv se podařilo zastřelit zhruba tucet ptáků. Druhé setkání s nepřítelem o dva dny později bylo ještě horší – poblíž přehrady se objevilo přes 1000 nepřátelských ptáků. Vojáci na ně okamžitě začali pálit ze samopalů, bohužel po zastřelení 12 ptáků se samopaly zasekly a zbytek nepřítele se stáhl. V následujících dnech se australská armáda ještě několikrát pokusila napadnout nepřátelské ptáky, k žádným významnějším akcím ale již nedošlo. Odhaduje se, že bylo zabito zhruba 50 ptáků emu, farmáři ale později tvrdili, že postříleno bylo přes 200 opeřenců. Tak či tak, australská armáda neutrpěla žádné ztráty.

Neúspěch vojenské operace probíral i parlament

8. listopadu se projednával neúspěch válečné operace na půdě australského parlamentu. Poslanci se shodli na tom, že operace byla jedním velkým fiaskem, jehož trapnost navíc umocnily posměšné články v místních novinách. Australská vláda proto rozhodla zastavit veškeré vojenské operace proti ptákům emu. Nicméně, zoufalí farmáři ihned opakovali svou žádost o pomoc – hejna ptáků nadále pustošila jejich stále menší úrodu. Nakonec se James Mitchell, premiér Západní Austrálie, rozhodl farmářům pomoci bez ohledu na centrální vládu v Melbourne a opět požádal armádu o pomoc. Major Meredith byl opět povolán a odstartovala druhá fáze hrdinného boje proti přerostlým ptákům. Druhá fáze byla o něco úspěšnější – do oficiálního ukončení války 10. prosince 1932 se podařilo vojákům zabít na 986 ptáků, ale za vysokou cenu – vypáleno bylo přes 9860 kulek, takže jeden zabitý emu stál australskou armádu 10 ran ze samopalu. Přesto ale později major Meredith pyšně prohlašoval, že v důsledku zranění utrpěných v boji muselo v dalších týdnech umřít ještě 2500 zraněných ptáků – zajatce Australané nebrali. Válka však nakonec skončila celkovým neúspěchem, jelikož nápor ptáků nadále přetrvával.

Farmáři požádali vládu o pomoc ještě v letech 1934, 1943 a nakonec v roce 1948, ale vždy byli odmítnuti. Asi z přetrvávajícího pocitu studu a zahanbení. Pro australskou armádu se tak boj proti ptákům emu stal tím, čím pro Američany válka ve Vietnamu – smutnou prohrou proti mnohonásobně slabšímu nepříteli.

A tady si přečtěte 10 zajímavostí o vraždě Johna Lennona.

Podobné články

Doporučujeme

Další články