fb pixel V roce 2013 zkusili dvakrát zabít prezidenta USA aneb Nejslavnější "twin films", díl II. – G.cz
Vyhledávání

V roce 2013 zkusili dvakrát zabít prezidenta USA aneb Nejslavnější "twin films", díl II.

+ DALŠÍCH 17 FOTEK + DALŠÍCH 18 FOTEK

Když dva dělají totéž, není to totéž. Nedávno jsme psali o fenoménu tzv. twin films, který často vychází ze špionáže mezi velkými filmovými studii a vychází z toho, že dva giganti vypustí skoro ve stejnou dobu dva snímky na stejné téma, s podobným příběhem nebo z totožného prostředí. Dnes se podíváme na známé příklady natočené po roce 2000.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 13.6.2020, 14:25

Dva Trumani

V roce 2006 zažil filmový producent Bingham Ray zvláštní konverzaci po telefonu. Volal mu scenárista filmu Pochybná sláva (foto) o Trumanu Capotem a jeho práci na románu Chladnokrevně, aby mu řekl, že scénář je hotový. "Já vím, leží mi na stole," ubezpečil autora Ray, načež ale vyvolal spíše zmatení. Rayovi trvalo pěknou chvilku, než si uvědomil, že to, na co se kouká u sebe v kanceláři, je scénář od úplně někoho jiného, a sice ten k filmu Capote (foto). Příběh stejný, filmy jiné.

A to se ve filmovém průmyslu stává neustále. Tzv. twin films vzniknou, když z jednoho studia do druhého prosákne, že nějaký konkrétní projekt dostal zelenou. Konkurenční společnost samozřejmě dá na to, na co sází jiní, a tak vyrukuje s vlastním, podobným filmem. Někdy je to ale také tím, že dané téma či osobnost v tom daném roce prostě "trenduje". Detailněji jsme o tomto fenoménu psali zde:

Součástí toho článku je i galerie nejslavnějších případů. A protože jich je hodně, zaměřili jsme se jen na období mezi 70. lety minulého století a koncem milénia. V tomto díle jsme vybrali desítku slavných twin films natočených po roce 2000, podívat se na ně můžete do následující galerie:

Nechybí tam například naše dva oblíbené akčňáky z roku 2013 Pád Bílého domu a Útok na Bílý dům. V obou snímcích byl v ohrožení prezident USA, jednou ho hrál Jamie Foxx, jednou Aaron Eckhart. Snímky měly prakticky totožné plakáty, a tak se distributor Útoku na Bílý dům rozhodl vypustit raději dvě verze mezinárodního posteru, kdy do druhé verze k titulnímu hrdinovi přihodil i toho prezidenta. No. Špatné byly oba ty filmy, takže je to stejně jedno.

Máte i vy nějaký film, u kterého jste si celou dobu říkali: "Sakra, tohle už jsem přece viděl, ale jak je to možné?", načež jste zjistili, že na mysli jste měli snímek docela jiný? Jako vždy vás vyzýváme; napište nám do komentářů. Klíčenka nebude, 5 vteřin pochybné slávy možná ano.

Podobné články

Doporučujeme

Další články