Usmíří Ernest Hemingway Kubánce a Američany? Snažit se o to bude nové kulturní centrum spisovatele

Obrázek uživatele vaclav.roman
11.04.2019, 08:48

Letos si připomeneme 120. výročí narození Ernesta Hemingwaye, významného amerického spisovatele, nositele Nobelovy i Pulitzerovy ceny. Řadu svých nejlepších děl napsal na Kubě, kde bylo nedávno otevřeno Hemingwayovo centrum, jež si klade za cíl uchovat tvorbu tohoto slavného prozaika dalším generacím.

Hemingway a Kuba

Na Kubě pobýval americký spisovatel Ernest Hemingway, který byl čelním představitelem tzv. ztracené generace, bezmála tři desetiletí. Ztracená generace byla skupina amerických prozaiků, básníků a dramatiků, kteří byli poznamenáni hrůzami první světové války.

Spisovatele uchvátila kubánská Havana a útočiště našel v jejím centru, od roku 1932 se ubytovával v historickém hotelu Amdos Mundos v těsné blízkosti náměstí Plaza de Armas. Za 1 dolar a 50 centů za noc si pronajímal pokoj č. 511, kde měl mít ideální podmínky na psaní. A hlavně to odsud neměl daleko za rušným životem v Havaně. Hemingway zde napsal román z občanské války ve Španělsku Komu zvoní hrana, jehož děj se odehrává během 3 dnů.

Úspěchem bylo, že se díla chopil Paramount Pictures a natočil podle něj film. Valná část z honoráře za tuto knihu padla na vilu v městečku San Francisco de Paula, které leží nedaleko Havany. V domě Finca Vigía, kde dnes naleznete muzeum, žil Hemingway od roku 1939 do roku 1960, kdy spisovatel Kubu opustil. Necelý rok na to spáchal v americkém státě Idaho sebevraždu.

Na Kubě zanechal Hemingway některé z rukopisů svých děl, ale i korespondenci a fotografie. Když žil na Kubě napsal například knihu Stařec a moře, která mu vynesla v roce 1954 Nobelovu cenu za literaturu.

Pomáhá i americký kongresman

Kubánci mu přezdívají Papá a jeho odkazu si dodnes cení. Kulturní centrum, která má uchovávat a propagovat jeho díla je toho nejlepším důkazem. Ačkoliv vztahy mezi USA a Kubou nejsou v poslední době nejlepší, Hemingwayovo centrum je výsledek spolupráce těchto dvou někdejších nepřátel z dob studené války.

Velké zásluhy na otevření centra má americký kongresman za stát Massachusetts Jim McGovern, který se stal jedním ze zakladatelů Nadace Finca Vigía, která postupně zrenovovala Hemingwayův dům a další majetek.

McGovern se nechal slyšet, že Hemingway znovu spojuje Američany a Kubánce, i když cesta sblížení bude nejspíše kvůli současné politice prezidenta Donalda Trumpa ještě hodně dlouhá."Když budeme spolupracovat, můžeme dokázat úžasné věci," poznamenal McGovern.

A zde si můžete přečíst o tom, co stálo za zradou Emanuela Moravce aneb Z hrdiny kolaborantem snadno a rychle.


Komentáře

Doporučeno pro vás