fb pixel Usmíří Ernest Hemingway Kubánce a Američany? Snažit se o to bude nové kulturní centrum spisovatele – G.cz
Vyhledávání

Usmíří Ernest Hemingway Kubánce a Američany? Snažit se o to bude nové kulturní centrum spisovatele

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Letos si připomeneme 120. výročí narození Ernesta Hemingwaye, významného amerického spisovatele, nositele Nobelovy i Pulitzerovy ceny. Řadu svých nejlepších děl napsal na Kubě, kde bylo nedávno otevřeno Hemingwayovo centrum, jež si klade za cíl uchovat tvorbu tohoto slavného prozaika dalším generacím.

Václav Roman
Václav Roman 11.4.2019, 08:48

Hemingway a Kuba

Na Kubě pobýval americký spisovatel Ernest Hemingway, který byl čelním představitelem tzv. ztracené generace, bezmála tři desetiletí. Ztracená generace byla skupina amerických prozaiků, básníků a dramatiků, kteří byli poznamenáni hrůzami první světové války.

Spisovatele uchvátila kubánská Havana a útočiště našel v jejím centru, od roku 1932 se ubytovával v historickém hotelu Amdos Mundos v těsné blízkosti náměstí Plaza de Armas. Za 1 dolar a 50 centů za noc si pronajímal pokoj č. 511, kde měl mít ideální podmínky na psaní. A hlavně to odsud neměl daleko za rušným životem v Havaně. Hemingway zde napsal román z občanské války ve Španělsku Komu zvoní hrana, jehož děj se odehrává během 3 dnů.

Úspěchem bylo, že se díla chopil Paramount Pictures a natočil podle něj film. Valná část z honoráře za tuto knihu padla na vilu v městečku San Francisco de Paula, které leží nedaleko Havany. V domě Finca Vigía, kde dnes naleznete muzeum, žil Hemingway od roku 1939 do roku 1960, kdy spisovatel Kubu opustil. Necelý rok na to spáchal v americkém státě Idaho sebevraždu.

Na Kubě zanechal Hemingway některé z rukopisů svých děl, ale i korespondenci a fotografie. Když žil na Kubě napsal například knihu Stařec a moře, která mu vynesla v roce 1954 Nobelovu cenu za literaturu.

Pomáhá i americký kongresman

Kubánci mu přezdívají Papá a jeho odkazu si dodnes cení. Kulturní centrum, která má uchovávat a propagovat jeho díla je toho nejlepším důkazem. Ačkoliv vztahy mezi USA a Kubou nejsou v poslední době nejlepší, Hemingwayovo centrum je výsledek spolupráce těchto dvou někdejších nepřátel z dob studené války.

Velké zásluhy na otevření centra má americký kongresman za stát Massachusetts Jim McGovern, který se stal jedním ze zakladatelů Nadace Finca Vigía, která postupně zrenovovala Hemingwayův dům a další majetek.

McGovern se nechal slyšet, že Hemingway znovu spojuje Američany a Kubánce, i když cesta sblížení bude nejspíše kvůli současné politice prezidenta Donalda Trumpa ještě hodně dlouhá."Když budeme spolupracovat, můžeme dokázat úžasné věci," poznamenal McGovern.

A zde si můžete přečíst o tom, co stálo za zradou Emanuela Moravce aneb Z hrdiny kolaborantem snadno a rychle.

Podobné články

Doporučujeme

Další články