fb pixel Umělý déšť za 200 tisíc či hajlující ruský herec: 12 zajímavostí o oscarovém snímku Kolja – G.cz
Vyhledávání

Umělý déšť za 200 tisíc či hajlující ruský herec: 12 zajímavostí o oscarovém snímku Kolja

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Pětiletý chlapec s melancholickýma očima náhodou vkročí do života starého mládence Louky a změní ho od základů. Tento příběh vypráví film Kolja, kterému se 25. března 1997 podařilo oslnit Americkou filmovou akademii a získat Oscara. Podívejte se na 12 zajímavostí o jednom z nejúspěšnějších českých snímků vůbec.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová Aktualizováno 14.6.2023, 10:56

Úspěch navzdory předsudkům

Tvůrčí duo Zdeněk a Jan Svěrákovi mělo zpočátku strach, jestli české publikum jen pár let po pádu komunistického režimu přijme příběh o ruském chlapci. Jejich obavy se ale nakonec ukázaly jako liché. Snímek začal plnit sály kin okamžitě po premiéře v roce 1996, a dokonce se stal komerčně nejúspěšnějším filmem své doby.

Ač je Koljovi zčásti vyčítáno podbízivé hraní a příliš nekritický pohled na poslední léta komunistického režimu, podařilo se mu uchvátit i odbornou veřejnost. Doma obdržel šest Českých lvů a za oceánem získal Oscara za nejlepší zahraniční film i Zlatý glóbus. Tento úspěch má o to sladší příchuť, že je Kolja dosud jediným polistopadovým snímkem, kterému se podařilo získat zlatého plešouna.

A tady si už můžete přečíst 12 zajímavostí o Koljovi, které jste možná netušili:

V roce 2019 si Českého lva odnesl výborný film Všechno bude, tak si přečtěte 12 zajímavých faktů o tomto nečekaném, ale zaslouženém vítězi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články