fb pixel Ukrajinský Tonda Blaník je samé překvapení: Prezident Zelenskyj trávil dětství v Mongolsku a vyhrál Stardance – G.cz
Vyhledávání

Ukrajinský Tonda Blaník je samé překvapení: Prezident Zelenskyj trávil dětství v Mongolsku a vyhrál Stardance

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Prezidentské volby na Ukrajině připomínaly spíš televizní soutěž než opravdový volební souboj, neboť politické zkušenosti v nich nehrály až takovou roli. Otěže země nakonec převezme herec a bavič Vladimir Zelenskyj, který rozcupoval bývalého prezidenta Petra Porošenka ziskem neuvěřitelných 75 procent. Jak se tomuto mladému komikovi podařilo získat srdce Ukrajinců a co je vlastně vůbec zač?

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 23.4.2019, 12:00

Volby, které bořily konvence

Prezidentské volby na Ukrajině byly v mnoha směrech rekordní. S tak velkým procentním rozdílem se ještě žádnému politikovi za 30 let existence postsovětské země vyhrát nepodařilo a navíc do čela Ukrajiny usedne někdo, kdo svou kandidaturu oznámil teprve na přelomu roku. Ukrajinci svou volbou řekli, že se chtějí bavit. Ostatně volení populárních osobností do prezidentských a premiérských křesel není ojedinělý trend ani na Západě. Vzpomeňme například na Ronalda Reagana, který se stal americkým prezidentem poté, co opustil své role drsných chlapáků a kovbojů. Vladimir Zelenskyj si ale na svou roli mohl trénovat už v bývalé kariéře baviče.

Tento zakladatel produkční společností Kvartal 95 bavil celou Ukrajinu svým populárním komediálním seriálem Sluha národa, v němž hrál obyčejného učitele dějepisu Vasyla Holoboroďka, který se díky videu, ve kterém kritizuje zkorumpovanost úřadů dostal až do prezidentského křesla. A právě boj s korupcí je tématem číslo jedna i pro reálného Zelenského. Ve své nové funkci chce navíc navázat dialog s Ruskem. Kvůli své nečitelnosti však v závěru kampaně vzbudil obavy, že je nastrčenou figurkou Kremlu.

Čí vlastně figurka?

Ve skutečnosti je mnohem pravděpodobnější, že je budoucí prezident produktem oligarchy Ihora Kolomojského, majitele televize 1+1, která Zelenského komediální pořad vysílá. Tento kontroverzní miliardář v exilu přišel vlivem ruského působení na Ukrajině o značnou část svého majetku, kvůli čemuž vynaložil velké úsilí, aby zamezil dalšímu ruskému postupu na východě země. Dokonce nakupoval vybavení armádě a nabízel, že zafinancuje výstavbu bariéry na hranici s Ruskem. Jenže pak se dostal do střetu s Petrem Porošenkem, protože stát začal zasahovat do jeho byznysu.

Spor vyvrcholil v roce 2016 znárodněním jeho PrivatBank, která byla podle úřadů na hraně bankrotu a z níž měl oligarcha vyvést až 5,5 miliardy dolarů (125 miliard korun). Soudy se i nadále táhnou, a proto je jasné, že Kolomojskyj má mimořádně silný motiv získat možnost na řešení sporu dohlédnout. Proto se Zelenskyj, hvězda Kolomojského kanálu 1+1, tak těžko brání nařčení, že není bílým koněm oligarchy. Bude velmi těžké určit, jaké důsledky pro ukrajinskou zahraniční politiku bude jeho vliv na Zelenského mít. A co je vlastně tento ukrajinský bavič zač?

Jednačtyřicetiletý otec dvou dětí, které má s manželkou Jelenou, se narodil do rusky mluvící židovské rodiny. V dětství strávil čtyři roky v Mongolsku, kde pracoval jeho otec jako profesor kybernetiky. Vystudoval práva na Ekonomickém institutu, ale právnické praxi se nikdy nevěnoval, neboť se ještě před dovršením dospělosti začal naplno věnovat svému komediálnímu talentu.

Miláček davů

Zelenskyj kolem sebe soustředil podobně smýšlející lidi, se kterými založil komediální skupinu Kvartal 95, ze které se v roce 2003 stalo stejnojmenné televizní studio. Mihl se v několika filmech a překvapil vítězstvím v ukrajinské verzi populární taneční soutěže StarDance.

Už dlouho předtím, než oznámil svou kandidaturu, byl Zelenskyj miláčkem davů. V dubnu 2018 provedl Mezinárodní institut pro sociologii v Kyjevě průzkum, ve kterém se Zelenskyj umístil jako nejoblíbenější osobnost. Celých 40 procent respondentů ho hodnotilo kladně a jen 11 procent mu dalo negativní skóre. Pro kontrast; jen 10 procent dotázaných hodnotilo pozitivně Porošenka a více než 70 procent mu přisoudilo negativní skóre.

Zdá se, že Zelenského vítězství je výsledkem hlubokého zklamání nad odcházejícím ukrajinským prezidentem. Na předvolební debatě na Kyjevském olympijském stadionu mu Zelenskyj nekompromisně řekl: "Nejsem vás soupeř. Jsem váš rozsudek." Ukrajinci totiž svým prezidentům nedávají druhé šance, takže bude zajímavé sledovat, jak se svého prvního a jediného pokusu Zelenskyj chopí.

A tady čtěte o snímku Humorista, který míří do kin.

Podobné články

Doporučujeme

Další články